Erik Axl Sund

Pod umělecky znějícím jménem se skrývá švédská dvojice autorů, kteří si tento pseudonym sestavili ze svých jmen — Jerker Eriksson (narozen 1974) a Håkan Axlander Sundquist (1965).

Erik Axl Sund
Photo: © Sandy Haggart (www.erikaxlsund.com)

Oba se znají více než dvacet let a nějakých deset až patnáct let jsou blízcí přátelé. Oba se věnovali hudbě. Hudebník, zvukař (ale také výtvarník) Håkan je členem skupiny i love you baby!, která hraje něco mezi punkem a elektronickou hudbou. Kapela vydala dvě desky, v letech 2003 a 2005, a poté podnikla turné do několika zemí východní Evropy. Håkan má se svou partnerkou Ninou ročního syna jménem Ante. Jerker je producentem Håkanovy skupiny. Kromě produkování vystřídal řadu dalších zaměstnání. Nyní žije se svou přítelkyní Sárou ve Stockholmu.

Přestože oba jako rockeři také vypadají, jejich společná tvorba je podnítila k tomu, že usedli společně i ke stolu, aby si zkusili spisovatelské řemeslo. A troufli si hned na trilogii. Nazvali ji Slabosti Victorie Bergmanové a první díl z roku 2010 s názvem Vraní dívka s podtitulem Vraždy a psychoterapie hned slavila po světě úspěchy (vyšla už v 35 zemích).

Švédská akademie autorů kriminálních příběhů dokonce v roce 2012 udělila sérii zvláštní cenu za „hypnoticky fascinující psychoanalýzu zpracovanou formou kriminálního románu“. Sami autoři naznačují, že své náměty čerpají z reality, která je dle jejich slov často daleko horší. Mezi své oblíbené autory zařadili jména jako Heinrich Böll, John Steinbeck, Pär Lagerkvist nebo Kurt Vonnegut.

Vraní dívka (naši recenzi čtěte zde) u českých čtenářů vzbuzuje různé emoce – někteří (otrlí) jsou zklamáni nálepkou „jen pro silné nervy“, kterou ji opatřil český nakladatel (podobně ji označili ale i jinde ve světě), pro jiné je román silný až dost. Sami autoři v jednom rozhovoru s trochou černého humoru říkají, že hlavní téma – páchání násilí na dětech – zvolili schválně, aby zbořili mýty o mírumilovnosti své rodné země.

Další díly vyšly v roce 2011 a 2012, česky by měly vyjít v roce 2015, a to pod názvy Hladový oheň (druhý díl) a Pýthiiny rady. V některých zemích (Spojené státy, Velká Británie nebo Španělsko) vyšly na jaře 2014 všechny díly najednou.

Oba autoři pracují nyní společně ve svém studiu. O návratu k muzice zatím neuvažují – členové jejich kapely mají dnes většinou malé děti, a tak je koncertování trošku problém. Na spisovatelské tvorbě se podílí společně – každý píše svou část, oba texty posléze spojí dohromady a dále dolaďují.

V domovském Švédsku by jim měla v květnu 2014 vyjít nová kniha.

ODKAZY ::

Oficiální stránky: http://www.erikaxlsund.com/ anglicky
Rozhovor: http://magazin.aktualne.cz/ česky

OCENĚNÍ ::
2012 – zvláštní cena Švédské akademie autorů detektivek
Více o cenách

VYŠLO ČESKY ::

Melancholie

  • Melancholie 3 (Kalibr, 2021/12)
  • Dům panenek (Kalibr, 2021/1) VYŠLO
  • Skleněná těla (Knižní klub, 2020, 2016)

Slabosti Victorie Bergmanové

  • Pýthiiny rady (Pythians anvisningar 3, 2012; Knižní klub,  2015)
  • Hladový oheň (Hungerelden 2, 2011; Knižní klub, 2014)
  • Vraní dívka (Kråkflickan, 2010; Knižní klub, 2014)
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA