Monica Kristensen

30. června 1950 Torsby, Švédsko

Monica Kristensen PátráníPřední norská glacioložka, polární výzkumnice a autorka krimi-románů zároveň…

Monica Kristensen Solås (narozená sice ve Švédsku, ale vyrůstající v Norsku) vystudovala glaciologii, tedy nauku o ledovcích, na univerzitě v Cambridge. Mimo jiné pracovala jako ředitelka předpovědi počasí pro severní Norsko, ale především se účastnila mnoha expedic na Arktidu i Antarktidu, například po stopách Amundsena na Jižní pól. Jedna z expedic však skončila tragicky, když její kolega spadl do trhliny a zemřel a zbytek týmu musel být záchranáři evakuován.
Později se podílela na vzniku a fungování výzkumných stanic v polárních oblastech, jako první žena v historii byla za své výzkumy v meteorologii, glaciologii a oceánografii oceněna Královskou geografickou společností. V roce 2004 se stala generálním tajemníkem Norské společnosti pro záchranu na moři.
Napsala sbírku pověstí ze Špicberk a dvě knihy o svých polárních expedicích, v roce 2007 se však konečně rozhodla napsat pořádný příběh pro širokou veřejnost. A tak vyšel první krimi-román s policistou Knutem Fjeldem, kterého se autorka chystá provést celkem 12 romány. V norštině zatím vyšly čtyři detektivní příběhy, spojené přemýšlivým policistou a prostředím arktických Špicberk, kde autorka také část roku žije. Série má být také zfilmována pro televizní seriál.

VYŠLO ČESKY ::

  • Pátrání (Kellunge, 2008; Motto, 2012)
  • Holanďanův hrob (Motto, 11/2013) NOVINKA

 

Share Button

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.