Vymazlené vraždy (Milan Skála)

Perfektní vzájemné alibi, manipulace s dobou smrti, nevšední vražda střelnou zbraní. Tři krátké detektivní povídky, tři neotřelé případy v duchu poručíka Columba. To je podařený debut autora „ze stáje“ Martina Štefka.

Kterého pravidelného čtenáře detektivek by nenapadlo, zdali by dokázal spáchat dokonalou vraždu, na kterou by se nikdy nepřišlo? Tak schválně – na co byste se zaměřili? Zajistit si dokonalé alibi? Pečlivě uklidit tělo? Zfalšovat dobu úmrtí? Hodit to na někoho jiného? Nakladatelství Golden Dog Martina Štefka (recenzovali jsme od něj thrillery Nikdy se nepřestala usmívat a Mrtvé ženy) nedávno vydalo sbírku tří detektivních povídek, která se přesně plánováním dokonalého hrdelního zločinu zabývá. Autor nechal všechny tři vraždy vyšetřovat týmem kriminalistů z pražského 1. oddělení (nemají nic společného se známým televizním seriálem). O samotné příběhy ale tentokrát až tak nepůjde. Vrah je známý hned od počátku, takže se nebude řešit „proč“, ale „jak“. Respektive jak si mohli vrazi zajistit alibi, případně jak vraždu provedli.

Debutující autor Milan Skála vystudoval Fakultu žurnalistiky, k tomu si později přidal patentové a obecné právo a ekonomii. Mimo jiné působil jako daňový poradce a má za sebou desítky uznávaných publikací v oblasti daní. Publikuje i odborné články a má za sebou rozsáhlou přednáškovou a vzdělávací činnost. Na září letošního roku připravuje Golden Dog k vydání jeho další titul Jednou se to stane, tentokrát z žánru sci-fi.

V první povídce Morální kodex došlo k vraždě pedofila, který měl na svědomí zneužití a zabití dvanáctiletého chlapce. Podezřelými jsou jeho otec a děda. Jenže jak jim vraždu prokázat, když oba nejenže tvrdí, že v době zločinu byli spolu doma, ale navíc mají celý večer jako náruživí šachisté pečlivě fotograficky zdokumentován? Kriminalistům má pomoci bývalý policista, ostřílené kriminalistické eso, ale i jemu nakonec pomůže náhoda.

Druhá povídka Mohla bych vás milovat se odvíjí v lehce erotickém duchu a přináší navíc několik zajímavých a sympatických postav. Manžel zabije svou ženu tak trochu ve stylu proslulého snímku Základní instinkt (role si samozřejmě prohodí). Zatímco čeká na náruč vytoužené milenky, hraje doma před kriminalisty srdceryvné divadlo, kdo mohl jeho ženu přivázat k posteli a zabít. Sám má na dobu vraždy alibi, byl stovky kilometrů daleko. Manželka zřejmě měla milence, kterého spolu s nahou ženou zahlédla sousedka jen chvíli před stanovenou dobou úmrtí. Jenže dotyčný muž je gay a tvrdí, že z domu hned odešel. Spolupracovnice milenky ale ví o jejím poměru s ženatým mužem. Komplot se tedy zdá být poměrně jasný, ale jak dokázat manželovi vraždu, když byl v té době na jiném místě a oběť byla viděna doma těsně před vraždou? Závěr je sice poněkud bizarní a bohužel ne zcela objasněný, nicméně povídka končí poměrně vtipnou tečkou.

Poslední povídka Vědma je asi nejvěrohodnější a potěší milovníky střelných zbraní. To si takhle jednou zaskočíte z kanceláře do přilehlé kuchyňky, a než se vrátíte s kouřícím kafem, najdete kolegu zastřeleného. V místnosti nikdo jiný nebyl, musel by projít kolem sekretářky ve vedlejší místnosti, což se nestalo. Jediná možnost je, že někdo oběť zastřelil z poměrně velké dálky otevřeným oknem. Dokázat by to mohla je jediná žena – manželka přeživšího kolegy a také někdejší milenka oběti. Kriminalistům se nabízí se hned několik vyšetřovacích verzí a motivů. Manželé mohli naplánovat vraždu společníka a rozdělit se o jeho podíl ve firmě (střelnici). Manželka se mohla zbavit milence a hodit vraždu na manžela. Stala by se tak jediným vlastníkem firmy. Manžel mohl potrestat milence a hodit vraždu na manželku. Stal by se tak jediným vlastníkem firmy a nevěrnici by dodatečně potrestal. Jak to všechno bylo, na to budou muset přijít kriminalisté spolu s techniky. Budou potřebovat pořádně zapátrat ve svých znalostech balistiky. Jenže řešení se nakonec může ukázat jako velice jednoduché, leč mazané…

Po všech možných „záhadách zamčených pokojů“ nabízí Milan Skála díky svým analytickým schopnostem příjemné a nevšední duševní cvičení, které si můžete spolu s detektivy vyzkoušet také. Příběhy by se asi v reálu nestaly, ale o to nejde. Tohle je skutečně takový odpočinkový zákusek, ve kterém můžete polemizovat s detektivy, jak mohl pachatel vraždu zaonačit, aby se na něj nepřišlo. Srovnání s poručíkem Columbem v perexu není vůbec přehnané. Pokud jste ale skutečně někdy přemýšleli nad dokonalou vraždou, nebo si dokonce myslíte, že jste ji vymysleli, dočtěte do konce všechny tři povídky. Pachatelé jsou v ní beze sporu vynalézaví, ale houževnatí kriminalisté nakonec modus operandi stejně najdou a pachatele usvědčí…

Text: Milan Skála (2021)
Vydáno: Martin Štefko – Golden Dog (2020)
160 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA