Zatmění (Jo Nesbo)

13. případ Harryho Holea se rozbíhá v divokém pátrání a měsíc se zalévá krví. Milovníci brutálních čtivých detektivek by měli zbystřit.

Harry Hole je nucen se vrátit z Los Angeles, kde se marně snažil upít se k smrti, aby si vydělal na dluhy. Nejedná se o žádnou příjemnou práci. Někdo totiž vraždí ženy a v hledáčku policie je známý realitní magnát. Harry musí do deseti dnů najít vraha, ať je to kdokoliv. Zachrání tak několik lidí včetně sebe. Pouští se do vyšetřování jako soukromý vyšetřovatel a obklopí se velmi neobvyklým týmem: psychologem, který umírá na rakovinu, zkorumpovaným policistou, a také taxikářem, který prodává drogy.

Čas neúprosně letí a Harry je vedle toho psychického tlaku na vyřešení případu ještě ladí svůj osobní život. Jak je zvykem u Harryho, nic z toho není snadné a vše je na hraně. Krvavé zatmění se blíží.

Harry se stále snaží dostat ze smrti své milované ženy, kterou zabil kolega potom, co zjistil, že Harry je otcem jeho syna. Řeší to nadbytkem alkoholu ale, upít se k smrti, se mu stále nedaří.

Tohle bylo mé první setkání s legendárním Harrym. Příběh je velmi čtivý a kdybych nemusela, knihu nepustím z ruky. Až na pár momentů. Jen mi není úplně jasné, pro jakou část čtenářů je určena. Nejspíš nebude pro úplně citlivé povahy, protože Harry a drsné a místy až velmi brutální prostředí, ve kterém se ocitá, není pro „slečinky“. Místy dochází i na praktiky, u kterých budou někteří možná potřebovat lavor na omývání. Někteří budou dokonce možná i části závěrečných kapitol přeskakovat. Přesto se najdou i takoví čtenáři, kteří právě tyto pasáže netrpělivě očekávají. Pro ně zase bude začátek knihy trochu upovídaný.

Co je ale na této knize skvělé, jsou slepé uličky, kterými autor čtenáře provádí. Nejspíš budete tápat, stejně jako policie a asi i Harry.

Jo Nesbo odvedl při psaní knihy v duchu skvělé severské tradice výbornou práci. I když člověk se občas při některých brutálních pasážích říká, jestli už nejsou tak trochu za hranou snesitelnosti. V knize se střídají momenty, kdy je sledován život Harryho, muže zvaného Prim, a několika dalších osob, které pro našeho hrdinu mají velký či menší význam.

Nemusíte mít strach, že byste se v tomto 13. dílu neorientovali a nutně potřebovali vědět něco z minulých dílů. Pokud chcete nahlédnout do série a přečíst si třeba i jen jednu knihu, nic podstatného vám nebude chybět, autor vše průběžně vysvětluje. Klidně se do této novinky můžete pustit. Budete udiveni.

Originál: Blodmane, 2022
Překlad: Kateřina Krištůfková
Nakladatel: KNIHA ZLÍN
Edice FLEET, svazek 179
544 str.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA