Volný pád (Joseph Finder)

Měl všechno. Dokud se mu nezabila manželka v autě, kolegové se ho nesnažili vyšachovat z vedení firmy a nezačal ho pronásledovat neznámý stalker. I další česky vydaný román Josepha Findera může právem nést nálepku „bestseller“.

Někdejší knižní čtvrtky, kdy jsme netrpělivě čekali, zda vyjde nějaký zahraniční a atraktivní titul, jsou už dávno minulostí. Dnes je trh zasycen a pilní autoři píší někdy jednu až dvě knihy ročně, a tak ty své oblíbené spisovatele sotva stíháme číst. Jsou ale nakladatelství, která i přesto sahají po dosud česky nevydaných autorech a mnohdy i po jejich řadu let starých titulech. Je to všem dobře, protože díky tomu můžeme narazit na dalšího skvělého autora nebo si přečíst román, který by jinak mohl zapadnout zahlcen novinkami. To je i případ nakladatelství Mystery Press, které nedávno vydalo šestnáct let starý titul amerického spisovatele Josepha Findera a opatřilo ho českým názvem Volný pád. Román nemá nic společného se stejnojmenným a poměrně známý filmem s Michaelem Douglasem (ostatně v originále vyšel pod hůře přeložitelným názvem Company Man), nicméně český titul děj vystihuje dobře.

Představte si, že jste Nicolas Conover, středoškolský premiant. Hvězda místního hokejového týmu, urostlý hezoun, který nemá o holky nouzi. Žijete ve čtyřicetitisícovém městě v Michiganu a o prázdninách si přivyděláváte brigádou ve zdejší továrně na výrobu kancelářských křesel. Později zde začnete pracovat, a nakonec se vypracujete až na výkonného ředitele firmy. Máte krásnou ženu a dvě roztomilé děti. Jste bohatý, bydlíte v obrovském přepychovém domě v luxusní rezidentní čtvrti obehnané všemi možnými bezpečnostními prvky. Ve městě jste za hrdinu – jste obyčejný kluk, který se od píky vypracoval až do čela firmy, která dává práci většině lidí ve městě.

Pak se jednoho dne všechno zlomí. Manželka se vám zabije při autonehodě a nyní už šestnáctiletý syn se vám odcizí. Ještě pořád máte desetiletou dcerku, ale ani rok po tragédii nevíte, co si se synem počít. Pak vás majitelé korporace donutí propustit přes pět tisíc lidí. Jedině tak jste mohl zachránit firmu, ale to lidi ve městě nevidí. Pro ně jste Řezník Nick a v okolí najdete jen málokoho, kdo nepatří mezi propuštěné zaměstnance, nebo komu jste nevyhodil otce, syna nebo bratra.

Kolegové z managementu vám zřejmě za zády rozprodávají firmu. Ale kdo všechno za tím stojí a proč? Aby toho nebylo málo, i přes všechna bezpečnostní zařízení se k Vám někdo několikrát vloupá. Neukradne nic, ale na zeď nastříká sprejem nápis „mně se neschováš“. A pak Vám někdo zabije psa. To už je vážné, ale policie k tomu stejně přistupuje vlažně. Jste Řezník Nick a bydlíte v přepychu, tak do chcete. A pak, když už konečně máte v domě nejmodernější alarm, vás jednoho dne v noci vzbudí, aktivovaný venkovním pohybovým čidlem. Šokovaně zíráte na to, jak k vám přes trávník spěchá muž, na kterého vás firemní bezpečák upozornil jako na možného autora těch nápisů. Cosi nesrozumitelně mele a šahá do kapsy. Na mysli máte jen to, že musíte ochránit svou rodinu. A také to, že vám bezpečák vnutil svou nelegálně drženou pistoli. Vystřelíte a domnělého vetřelce zabijete. Nutná sebeobrana, řeknete si. Vážně? Tak ještě jednou – jste Řezník Nick. A kdo si myslíte, že bude sedět v porotě? Ano, už vám to dochází. Voláte bezpečákovi a ten se těla zbaví. Jenže klid stejně nenajdete…

Mezi hlavní znaky románů Josepha Findera patří paranoia, strach z neznáma a nejistota komu ze svého okolí věřit. Mnoho z těchto rysů nese i Volný pád. Po přímočařejším Vyjednavači přichází tentokrát Finder s více propracovaným příběhem, ve kterém na více jak šesti stech stránkách rozjíždí několik dějových linek. Především je tu motiv muže, který se těžko vyrovnává se ztrátou manželky a odcizením syna (to už tu ovšem bylo mockrát), teď navíc musí čelit neustálému strachu z odhalení a dopadení. Rozhodl se zachránit si kariéru a pověst a už není cesty zpět. V dalším plánu sledujeme policejní vyšetřování vedené černošskou policistkou Audrey Rhimesovou a jejím hrubiánským parťákem, kteří vyšetřují smrt „Nickova stalkera“. Nakonec jsou tu všechny ty korporátní machinace. Ne že bych se v tom vždycky úplně vyznal, nicméně Finder to napsal tak, že jejich podstatě porozumí každý. Navíc nešvar, okolo kterého se to všechno točí, najdeme leckde. Je vidět, že se autor před psaním románu opravdu pečlivě připravoval. Ostatně doslov se hemží řadou lidí, kterým autor děkuje. Při čtení doslovu pochopíte, proč některým autorům „sakra trvá rok a půl, než konečně napíšou další román“.

Volný pád je román o chlapíkovi, v jehož kůži byste určitě nechtěli být, protože je vám jasné, že nemůže skončit dobře. Na jedné straně se horkotěžko snaží zachránit firmu, přitom se ale stále musí ohlížet, jestli se mu už policie nechystá poklepat na rameno. Vedle toho sledujeme pomalý, ale jistý postup detektivů, ze kterého je jasné, že se smyčka pomalu utahuje. Navíc se Nick seznamuje a později i sbližuje s Cassie, dcerou oběti. Na jedné straně mu to přijde zvrácené, na druhou stranu ho tahle zajímavá žena přitahuje. Později se ukazuje že i ona, která je zároveň sečtělý knihomol, psycholog-amatér, domácí kutil a chytrý detektiv, má své tajemství. Nick musí chvílema dokonce pochybovat i o ní.

Ve finále si užijeme i dramatickou akci a dojde k jistému zvratu. Ten se sice dal čekat, ale je fakt, že se Finder celou dobu snažil odvést naši pozornost jinam. Nejspíš si tedy neužijeme dvojité překvapení jako Nick, ale přesto nás nejspíš překvapí souvislost, jak to vlastně všechno bylo.

V tomto několikavrstevnatém románu, který je mnohem delší a propracovanější než nedávno vydaný Vyjednavač, musím kromě autorovy vyprávěčské schopnosti ocenit jeho osvojení korporátní problematiky, vedle které dokázal vytvořit lidský a občas i psychologicky silný příběh. To vše šikovně propojil s policejně-procedurální detektivkou a všechno to stmelil do čtivého románu, díky čemuž vám možná nebude vadit, že zřejmě neskončí žádným happy-endem. Nebo možná skončí?

Originální titul: Company Man (2005)
Vydáno: St. Martin’s Press (2005)
Vydání v České republice: Mystery Press s.r.o. (2021)
Přeložil: Jan Dvořák (2021)
624 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA