Tiché zlo (Emma Viskicova)

Tahle detektivka vypadá úplně normálně: hlavnímu hrdinovi zabijí nejlepšího kámoše. Policie ho pochopitelně podezírá, protože našel tělo, a sám cítí výčitky, ježto kamaráda uvrtal do svého případu a ta smrt s tím může souviset. Caleb Zelic coby vyšetřovatel pojistných podvodů má s pátráním zkušenosti (stejně jako třeba hrdinka z druhé série Lee Harrisové) tak se pouští do vyšetřování sám.

Zvláštní na téhle knize je především to, že Caleb neslyší, jen odezírá. Jeho vnímání je tedy dost jiné, omezenější co do sluchu, zato citlivější k výrazům lidí, nonverbální komunikaci. Když někdo odvrátí tvář, už ho Caleb „neslyší“, když lidi drmolí, vnímá jen pár slov z věty, nebo si smysl domýšlí. Jeho parťačka Frankie, bývalá policistka, se za ty roky s ním naučila znakovat, ale hrozně pomalu. S osobní komunikací má prostě hrdina kapku problémy. (Ale odmítá si je přiznat a naslouchátka jsou jen pro slabochy.)

Pozorovat svět Calebovýma očima je nesmírně zvláštní, taky nikdy nevíte, kdy doopravdy mluví a kdy jen znakuje. Navíc příběh je z Austrálie a kvůli tomu maléru s policií se Caleb schová u své bývalé ženy, takže se maličko dozvíme i o Aboridžincích. Ale protože je to v první řadě detektivka, v příběhu jde hlavně o tajemství a o odlupování jednotlivých vrstev lží, které je schovávají.

To, že si malujeme Austrálii jako ráj na Zemi kdesi na druhé straně polokoule, neznamená, že je tam opravdu líbezně. Jen je tam asi míň spisovatelů detektivek, kteří prorazí i za oceánem. Emma Viskicova vzala své muzikantské zkušenosti s vnímáním zvuků a taky zážitky chorvatských emigrantů v nové zemi, kde vázne komunikační bariéra, a vložila to všechno do temného příběhu. Nenechte se odradit příšernou obálkou, tahle knížka je zajímavá nejen exotickým prostředím, ale i neobvyklým hrdinou a hlavně prazvláštním vyprávěním, které vás přiměje mnohem víc si uvědomit zvuky kolem sebe. Tiché zlo posbíralo v Austrálii snad všechny detektivní ceny, co tam jsou, a je prvním dílem v chystané sérii. Úspěchu se nedivím, to nervózní napětí z nejistoty, jestli máte opravdu všechna vodítka, jestli je Caleb správně odezíral nebo to nejdůležitější právě přeslechl, protože byla příliš tma nebo někdo zrovna otočil hlavu jinam… Je to nesmírně originální  a návykové.

 

Originál: Ressurection Bay, 2015
Překlad: Jana Kordíková
Vydal: Grada, Cosmopolis, 2019
229 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA