Osudné svědectví (Robert Bryndza)

Erika Fosterová je zpět a vyšetřuje brutální vraždu mladé dívky, která natáčela podcast o skutečných zločinech.

Kariéra britského bestsellerového spisovatele Roberta Bryndzy začala úplně jinak, než by leckdo z jeho fanoušků čekal. Psal původně romantické komedie a divadelní hry, ale vždycky toužil napsat detektivní thriller s vyšetřovatelky coby hlavní postavou. To se mu splnilo, když mu vyšel titul Dívka v ledu, první ze série s detektivem šéfinspektorem Erikou Fosterovou. Původem Slovenkou, která přišla do Anglie pracovat jako au pair a později se dala k policii. Posléze pracovala se svým manželem Markem, kterého zabili při nepodařené policejní razii. Z jeho smrti se ani po několika letech Erika zcela nevzpamatovala.

Dívka v ledu zaznamenala ohromný úspěch, v zahraničí se během necelých dvou let od vydání prodaly více než dva miliony výtisků. Další tituly logicky následovaly. Včetně tohoto románu se Erika objevuje celkem v sedmi příbězích. Robert má ten vzácný dar, že každý jeho titul je čtenářským hodnocením ještě lepší než ten předcházející. Tuto laťku si drží dodnes. Nelze se divit, že se vydavatelství po letech chytalo za hlavu, když se jejich hvězda rozhodla dát si na čas od Eriky pauzu a začít psát novou sérii. Robert ale cítil, že potřebuje změnu. Začal psát novou řadu s Kate Marshallovou, která má také celkem pohnutý osud a po odchodu od policie žije na jihu Anglie, kde přednáší kriminalistiku na univerzitě. Později se stává soukromou vyšetřovatelkou. Zatím čtyři vydané příběhy s Kate čtenářským hodnocením za sérií s Erikou Fosterovou nijak nezaostávají.

Nyní se tedy konečně Robert k Erice po tříleté odmlce vrací. Na začátku příběhu ji zastihujeme jako čerstvou majitelku malého domku, který sice bude vyžadovat řadu oprav a vylepšení, ale podstatné je, že je jenom její. Po rozpadu vztahu s kolegou Petersonem žije osaměle. Jednoho večera, když se vrací domů z nedalekého bistra, zaslechne v jednom bytovém domě křik jakési mladé ženy. Vběhne do domu, aby zjistila, co se stalo. Majitelka bytu Tess našla v obývacím pokoji ubodanou svou sestru Vicky, kterou navíc ještě kdosi doslova zabalil do matrace. Erika přivolává na místo svůj tým a vyšetřování vraždy se rozebíhá na plné obrátky.

Brzy vyjde najevo, že Vicky, které Tess byt pronajímala, si přivydělávala natáčením podcastů o skutečných zločinech. Což už je slušný motiv pro vraždu. Podle všeho byla jen krůček od odhalení sexuálního predátora, který před pár lety terorizoval dívky na ubytované na univerzitních kolejích v jižním Londýně. Zakrátko však policie učiní poměrně šokující odhalení, které sice teorii o vraždícím sexuálním násilníkovi nevylučuje, ale přináší ještě další motivy a tím logicky i další možné podezřelé. Včetně podivného Vickyina souseda na patře, který má bratra ve vysoké policejní funkci.

Dá se říci, že Erika je zpět “v plné zbroji”. Není sice už tak zarputilá ve vztahu k nadřízeným, ale stále je to ta nesmlouvavá šéfka, která žije téměř asociálním životem a nemá v podstatě žádné soukromí. Plně je to vidět například ve scénách, kdy se snaží alespoň trochu si zútulnit svůj nový spartánský domov. Na druhou stranu ale později poznává novou spřízněnou duši, dokonce z její rodné vlasti.

Co se týče příběhu, hodně stojí na postavě oběti (víc bych prozrazovat neměl), od čehož se odvíjí skutečný motiv a tím i skupina podezřelých. Pachatel se nicméně tentokrát dá uhádnout poměrně snadno. Nebo lze alespoň bez problémů zúžit skupinku, ze které vzejde. Přesto je nutno uznat, že se autor snaží mlžit a předkládá čtenářům další a další falešné stopy. I tak bych ale řekl, že je tento příběh oproti těm dřívějším umírněnější a také uvolněnější. Nicméně svižné tempo si udržuje po celou dobu vyprávění. Tohle Bryndza prostě zvládá. K tomu mu pomáhají sympatické a věrohodně napsané klíčové postavy, které známe už z dřívějších románů, které ale není nutné číst dříve, abyste pochopili podstatné souvislosti.

Autor slibuje, že má spoustu nápadů na další příběhy, jak s Erikou Fosterovou, tak s Kate Marshallovou. Doufejme, že si i nadále udrží kredit úspěšného autora, protože hodnocení tvorby někoho, kdo už vydal jedenáct detektivních titulů, se stále pohybuje na Databázi knih kolem devadesáti procent!

Originální titul: Fatal Witness (2022)
Vydáno: Raven Street Publishing (2022)
Vydání v České republice: Grada Publishing, a. s. (2022)
Přeložila: Kateřina Elisová (2022)
384 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA