Kathy Reichsová by v kryptě Pražského hradu ukryla mrtvé tělo

Temné nafouklé mraky visely nízko nad zemí, ale zatím nepršelo.
Naštěstí. Celé dopoledne jsem vykopávala mrtvolu.
Připadá vám to morbidní? Patří to k mé práci. Jsem soudní antropoložka. Vyzvedávám a prohlížím mrtvé, kteří nejsou v té nejlepší kondici  spálená, mumifikovaná, rozčtvrcená, rozložená, skeletonizovaná těla.
Fajn. Dneska se nejednalo tak úplně o mrtvolu. Hledala jsem zapomenuté části těla.

Kathy Reichsová Praha 2012Tak začíná jedna z knih americké forenzní antropoložky, soudní znalkyně, záchranářské dobrovolnice a také producentky a scenáristky, Kathy Reichsové. V říjnu tohoto roku navštívila na několik dní Prahu a našla si čas na setkání se svými fanoušky v pražském knižním megastánku Neoluxor. A že těch zájemců vidět na vlastní oči literární matku Temperance Brennanové nebylo málo! Co do počtu se vyrovnali účastníkům autogramiády Joy Fieldingové, která se na stejném místě odehrála o týden dříve.

Sympatická drobná blondýnka publiku složenému z převážně mladých čtenářek prozradila, že ji v našem hlavním městě okouzlil Pražský hrad, kde navštívila také podzemní kryptu a říkala si: „Wow, to je teda něco, tady se mi líbí, podzemí, krypta… tam by se pěkně ukrylo nějaké to mrtvé tělo.“ Takže kdo ví, možná se dočkáme toho, že nejen Jo Nesbø a Steve Berry situují část děje svých knih do Prahy…

Kathy Reichsová Praha 2012 Kromě série s antropoložkou Temperance píše Kathy také knihy pro mládež. Řeč se mimo jiné stočila na Kathyinu novější knihu Poklad (Seizure), která je pokračováním prvního titulu této řady, s názvem Virus (Virals). Tam se čtenáři mohli poprvé seznámit s hlavní hrdinkou jménem Tory, což je čtrnáctiletá neteř právě Temperance Brenannové. Mimochodem, na myšlenku začít s řadou knih pro mládež přivedl Kathy její syn Brendan, který je na obalu knihy Poklad uveden i jako spoluautor. Jak moderátorka besedy vtipně poznamenala, Kathyino jméno je zatím stále ještě vyvedeno větším písmem…

Jak už bylo uvedeno, Kathy Reichsová je kromě spisovatelky i vědkyně. Nabízí se úvaha, že v knížkách pro teenagery může více pustit uzdu fantazii, protože je tam i mystika a nadpřirozeno. Spisovatelka k tomu podotýká, že i ta fantazie však v jejím případě má základ ve vědě, snaží se ji proto držet při zemi a vycházet z reality.
Jedna ze čtenářek přišla s otázkou, kterou si možná kladl mnohý účastník besedy či znalec Kathyina životopisu — jak stíhá všechna ta povolání a kdy vlastně má čas na psaní knížek (např. jen na turné se svými knihami vyjíždí čtyřikrát do roka)? Autorka říká, že píše vždy, jakmile je doma. Pro své knihy si ze svého oboru vybírá speciálně případy, které ji zajímají. A co na to vše říká její rodina? Inu, většina její rodiny jsou spisovatelé, takže mají pochopení. Kathyina nejstarší dcera je také spisovatelka (už jí vyšla třetí kniha) a syn Brendan spolupracuje na sérii pro teenagery.
Posléze přišla řeč na její působení v seriálu Sběratelé kostí. Kathy nepíše scénáře všech epizod, ale je jedním z producentů a členem celého týmu scenáristů, kteří s ní diskutují na téma vědy. Nicméně čte scénář každého dílu. V jedné epizodě si dokonce sama zahrála. Perličkou je fakt, že Kathy museli k malé roli dlouho přemlouvat. Nakonec jediným důvodem, proč spisovatelka kývla na souhlas, byl fakt, že epizodu režíroval David Duchovny (Fox Mulder ze seriálu Akta X nebo později Hank z Californication).
Kathy Reichsová Praha 2012Besedu zakončila zmínka ohledně posledního titulu Bones Are Forever, který už v USA vyšel. Na dotazy ohledně data vydání a českého názvu zástupkyně nakladatelství BB art Karolína Špičková lakonicky uvedla, že se kniha musí nejprve přeložit a vyjde v červnu 2013 pod názvem Kosti jsou věčné.
Po necelé půlhodině se početný dav zájemců o autogram dočkal. Z časových důvodů se vynechalo vpisování věnování i focení s fanoušky, nicméně jsem byl svědkem nefalšované radosti mnoha mladých dam ze získání autogramu své oblíbené spisovatelky. Když jsem očima přejel po dlouhé frontě lidí, která se táhla až daleko dozadu od konferenčního stolku, odcházel jsem s pocitem, že to s nechutí lidí ke čtení asi není tak špatné a že knížky snad žádná temná budoucnost nečeká.
Foto: Richard Spitzer
Celou fotogalerii naleznete na Facebooku.
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA