Navždy a den (Anthony Horowitz)

James Bond a jeho úplně první nasazení…

Příběh, časově předcházející Casinu Royale, nás zavádí na Francouzskou Riviéru. Tam je vyslán James Bond, zbrusu nový agent s pověřením 007, aby zjistil okolnosti smrti jeho předchůdce s číslem 007. A taky aby zjistil, co korsické gangy kují, když přestali vyvážet heroin. Určitě musejí mít něco za lubem.

Bond se rozkoukává v Nice i Marseille, městech prolezlých kriminálními živly i agenty různých mezinárodních rozvědek. Dělá si spojence, nepřátele i rychlé závěry, které mu možná uštědří perné životní lekce do budoucna…

Horowitz už na Sherlocku Holmesovi dokázal, že se umí vcítit do způsobu psaní slavných autorů a pokračovat v nasazené laťce (viz Dům hedvábí a Moriarty). A tak ho oslovili dědicové práv Iana Fleminga se stejným návrhem, jako dědicové Doylova odkazu. Horowitz údajně pro tuto knihu použil i střípek z nepublikovaných Flemingových zápletek, drtivá většina knihy je však jeho vlastní. Kdybyste ale nečetli obálku, ani byste na to nepřišli. Najdete tu vše, co klasické příběhy s Jamesem Bondem mají mít: exkluzivní prostředí, krásnou a záhadnou femme fatale, výstředního zlosyna, síť lží a intrik.

Nedávno v Česku vyšel jiný Bondův pastiš, Plukovník Sun od Kingsley Amise. Ten se pyšnil tím, že osobně znal Fleminga a že ho jako jediného napadlo zasadil děj do Řecka. Ale na příběhu je znát, že byl psán už roku 1968. To Horowitz, byť píše příběh někdy z poválečných let, má na své straně znalost všech knih, které od té doby vyjdou (a může na ně dělat skryté narážky). Nádherné prostředí Riviéry je pro každého, kdo ji navštívil, velkým bonusem: všechny ty pinie, cikády, promenády… A luxusní výletní loď, na které se odehraje dramatické finále (blyštivá obálka naznačuje, jak loď po setkání s Bondem asi dopadne…) je třešinkou na dortu pro všechny milovníky lodních zápletek (minimálně pro mně).

Navždy a den má v sobě noblesu starých Flemingových bondovek, které nepotřebovaly úžasná technická udělátka k tomu, aby čtenáře bavily. James Bond baví už 70 let a i nyní má fanoušky, kteří jsou ochotni zaplatit na charitu spousty peněz, jen aby jejich jméno figurovalo v novém příběhu. A stejná spousta lidí si ten nový příběh s nostalgií přečte…

Originál: Forever and a Day, 2018
Překlad: Pavel Dufek
Vydal: Argo, 2020
277 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA