Lars útočí (Daniel Gris)

Už potřetí se setkáváme se svérázným soukromým detektivem, který si říká Lars. Tentokrát hledá zmizelého syna své dávné lásky. Připravte se opět na příjemně oddechový příběh plný sarkastických hlášek a postřehů.

David Scholl, 42 let. Že Vám jméno téhle literární postavy nic neříká? Ale Lars možná ano… Před dvěma lety poprvé představil autor, který si říká Daniel Gris (podle poněkud bizarní biografie půjde nejspíš o pseudonym, někteří se domnívají, že je to Štěpán Kopřiva), svérázného čtyřicátníka s holou hlavou, sbírkou tetování a hustým plnovousem. Tenhle milovník kapely Metallica, který získal přezdívku podle jejího bubeníka Larse Ulricha, kdysi oblékal policejní uniformu, ale pak se dal na dráhu soukromého očka. Román Říkají mi Lars přinesl svěží vítr do současné české krimi prózy a autor byl za svůj počin odměněn Cenou Jiřího Marka za nejlepší detektivní román roku 2018.

Konec příběhu naznačoval pokračování a čtenáři se skutečně o rok později dočkali. Kniha Lars láme kosti byla spíše sledem několika různých epizod, nicméně Daniel Gris svého hrdinu i tentokrát zásobil řadou trefných replik, se kterými se mohl leckdo ztotožnit. Většina čtenářů tak díky tomu jistě autorovi odpustila poměrně jednoduchou stavbu děje, která byla – jak autor ostatně sám přiznal – nepokrytě inspirována slavným filmem Osobní strážce.

Ve třetím románu Lars útočí autor opustil schéma sledu několika epizod a opět se soustředil na jeden celistvý příběh. Ten se odehrává zhruba deset měsíců po předchozím příběhu. Lars se rozchází se zpěvačkou Laurou (z předchozí knihy) a přijímá nabídku na práci od své dávné lásky Viktorie, se kterou se před dvaceti lety málem oženil. Ta se pak vdala a společně s usedlým, ale solidním manželem vychovávají syna Artura. Když se devatenáctiletý Artur jednoho dne nevrátí domů, je to právě Lars, na koho se Viktorie obrátí. Soukromý detektiv zpočátku zmizení považuje za teenagerovskou revoltu, ale když se dozví, že Artur odcizil z otcovy firmy sto tisíc euro, které musí navíc otec mít za pět dní k dispozici ve firmě, rozhodne se Viktorii pomoci. Je mu jasné, že rodiče se na policii obrátit nemohou. Zato mu není jasné, zdali se mladík dal skutečně na dráhu zločinu, byl unesen, nebo se pustil do nějakého kšeftu, který mu snadno může přerůst přes hlavu. Čas běží a Lars musí využít jak kontakty ze své policejní kariéry, tak ty poněkud „méně oficiální“. Může přitom ztratit jednu dost cenou věc, ale jinou zase nečekaně získat…

Už potřetí přichází Daniel Gris s příběhem, který by se klidně mohl zařadit mezi hollywoodské oddechovky. Ale tím, že je zasazen do současné Prahy (ač to nikde přímo nezazní), je pro naše čtenáře stále atraktivní, jako sám Lars. Jde skutečně o čistý a nekomplikovaný příběh, tentokrát v jedné kapitole odkazující na známou akční sérii Rychle a zběsile, po níž se celá kapitola také jmenuje. Právě tahle část, odehrávající se na tuningové show na nejmenovaném letišti (patrně Milovice), ze které je patrná autorova záliba a znalost v autech, patří podle mého názoru k nejlepším pasážím knihy. Obsahuje totiž řadu vtipných postřehů z akce, ve které na jedné straně stojí lesk „nadupaných kár“, na druhé pak neodmyslitelné decibelové šílenství a také leckdy chytrácké řeči rádoby zasvěcených.

Jinak ale Lars na začátku příběhu sarkasmy a vtipnými postřehy na můj vkus trochu šetří. Naštěstí se jeho „pozorovací talent“ objeví naplno někdy za polovinou knihy a pak už nepoleví až do konce. Vy díky tomu (minimálně od té půlky příběhu) zjišťujete, že máte tohohle svérázného chlapíka, navenek ostrého, ale uvnitř s dobrým srdcem, čím dál víc rádi.

K sérii s Larsem nepochybně patří půvabný „product placement“ (byť nejde o autorův vedlejší způsob obživy, ale spíše o vtisknutí svých oblíbených značek a muziky svému hrdinovi), a tak si opět můžeme s Grisovým soukromým očkem přiťuknout sklenkou Jacka Danielse, sledovat rychle ubíhající čas na hodinkách Luminox, případně si pustit některé album Larsovy oblíbené Metallicy. Pokud chcete, aby váš zážitek z četby získal další rozměr a není vám žánr trash metalu cizí, najděte si alba Load, Reload, Master of Puppets a St. Anger.

Třetí pátrání soukromého detektiva, který se nebojí ani rány, ani tak trochu překročit zákon pro dobrou věc, funguje jako ryze oddechový příběh, protkaný řadou vtipných hlášek a postřehů. Stejně jako řada dalších knižních soukromých oček nemá ani Lars příliš v oblibě špehování nevěrných manželů či ženušek. Po přečtení další Grisovy knihy ale možná zjistíte, že by Vám nevadilo s Larsem někdy absolvovat i takový banální případ (vlastně by bylo jedno, jaký případ by řešil), protože s ním byste se jistě nenudili a pátrání si užili. Určitě by vás totiž čekala podobně ostrá jízda, jako Jack Daniels nebo muzika od Metallicy.

Text: Daniel Gris (2020)
Vydáno: Mystery Press (2020)
208 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA