Imitátor (Daniel Cole)

Základní zápletka nového románu populárního autora je jasná: londýnští detektivové Chambers a Winter řeší dvě divné vraždy, kdy vrah upravil své oběti do pozic slavných soch. Chambersův šéf je ale tuplovaný kokot a nechce připustit, že by spolu ty dvě vraždy souvisely. Zvlášť když se k jedné nakonec přizná jakýsi bezdomovec. Konec případu. Život jde dál.

O sedm let později se jedna dost umanutá detektiv v zácviku Marshallová tak dlouho šťourala v nesrovnalostech případu, až se rozhodla ho dotáhnout do konce. Dívka přesvědčí i oba životem semleté policajty, aby ji s tím pomohli. Měli tehdy každý svého favorita, hlavní podezřelé, které musely nechat plavat, když se případ uzavřel. Ale je opravdu uzavřený?

Po skvělé trilogii Hadrový panák autor přichází s novým příběhem, zasazeným tentokrát do let 1989 a 1996. Sice nám tu může chybět charismatický detektiv Wolf a sarkastická Baxterová, noví hrdinové mají zas docela jiné mouchy (nebo šváby na mozku?) Jak Chambers, tak Winter táhnou za sebou neúspěch a trauma z posledního setkání s tajemným vrahem, který přežili jen tak tak. Novou krev do žil jim vlije divoká a nevyrovnaná Marshallová, která skrývá pár nepěkných tajemství. Sice nemají takové charisma, ale dohromady dávají dosti legrační a nesourodou (ale pod povrchem vlastně smutnou) Rychlou rotu…

Příběh je úplně jiný. Liší se i tím, že vlastně víme, po kom se jde, i že do půlky knihy parťáci ani nevyšetřují oficiálně. Co ale zůstalo stejné jako u trilogie, je černý policajtský humor (uprostřed všeho marastu a hrůzy se musíte zasmát obzvlášť povedenému slovnímu obratu), aranžování obětí (nebo jejich částí) a neskutečná čtivost. Jednou mrknete a půlka knihy je najednou přečtená, z ničeho nic. To jsou výhody, která se Imitátorovi nedají upřít. A i když nedosahuje tak docela „úžasnosti“ Hadrového panáka, i tak se těším na další díl, protože Daniel Cole prostě umí psát. Přečtu si i telefonní seznam, pokud ho napíše on….

Originál: Mimic, 2021
Překlad: Lenka Faltejsková
Vydal: Kalibr, 2021
332 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA