Hra s ohněm (Dana Stabenow)

Aljaška opět nezklamala. Pátá kniha oblíbené série dobrodružných detektivek z odlehlého severu přináší zase úplně nové prostředí a nový příběh.

Kate Shugaková, bývalá vyšetřovatelka pro státního návladního v Anchorage, si zpátky v rezervaci hledí svého, ale mrtvoly a záhady ji pronásledují i v létě. Předchozí podzim v lesích hořelo a letos na spáleništi vypukla sezona smržů. Při sbírání hub však Kate s přáteli narazí v popelu na mrtvolu. Ale aby to nebylo tak jednoduché, nikdo v okolí se nepohřešuje…

Nebo ho nenahlásili. V nedaleké osadě Chistona se rozrůstá jakási podezřelá kongregace kolem pastora Seabolda. Mrtvý k nim podle všeho patřil, všichni však mají ze svého vůdce vítr a nikdo se s Kate bavit nebude. Jak dokáže vraždu, když důkazy spálil oheň?

Tahle série mě baví. Nejen že je psaná lehkým ironickým tónem, ale pokaždé ukáže Aljašku z nějaké nové stránky. A má taky sympatické hlavní postavy, polovlčici Obludu nevyjímaje. Člověk už se těší na další setkání s Jackem Morganem, veteránem Bobbym, Vrtulníkem Jimem a dalšími lidmi z Kateina okolí.

Ačkoli tentokrát se příběh točí kolem náboženského fanatismu a jeho dopadů, což není moc veselé, autorka se to snaží vyvážit. Takže tu občas dostanete zvlášť bizarní příhody z aljašské každodennosti. Jednu chvíli jsem se dokonce bála, že se Kate bude chtít infiltrovat do té skorosekty jako v nějakém thrilleru, kde jsou nervy vybičované na max. Ale Dana Stabenow se nesnaží nikoho nervovat a drží se uvěřitelnosti. A tak Kate tráví vyšetřování podezřelé smrti klasickým vyptáváním, jezděním z místa na místo a setřásáním pitomých turistů z cesty.

Autorka se totiž moc netají svými názory jak na teorii kreacionismu, tak i na nájezdy zmatených turistů, kteří nedokáží pochopit, že v létě se závody psích spřežení opravdu nejedou.

Pátý díl parádní série tentokrát nechává jak neurčitý pocit marnosti a frustrace ze setkání s fundamentalisty, tak i nevěřící smutek z toho, že se za těch 20 let od napsání Hry s ohněm okolo vyznavačů extrémních nesmyslů mnoho nezměnilo. Možná jen k horšímu.

Originál: Play with fire, 1995, 2013
Překlad: Hana Láryšová
Vydal: Mystery Press, 2021
261 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA