Sódži Šimada

*12. října 1946 Fukujama, Japonsko

Japonský spisovatel, přezdívaný Pán tajemna, obnovil v Asii zájem o klasické detektivky…

Vystudoval design s přáním být malířem. Po čase střídání různých povolání (hudebník nebo řidič náklaďáku) se rozhodl napsat knihu dřív, než mu bude třicet. Jeho úplně první román Případ astrologických vražd se dostal do nominací na prestižní Edogawa Rampo prize pro nepublikované rukopisy, což mu významně pomohlo k vydání. Byť cenu nezískal, román se dočkal nebývalé popularity a vedl k renesanci téměř zapomenutého umění příběhů s komplikovanými zločiny, které ale vždy mají logické řešení.

Hrdinou populární série je Kijoši Mitarai, astrolog a amatérský detektiv. Další řada se točí kolem detektiva Takeši Jošikiho.

Šimada (v anglickém přepisu Soji Shimada) 16 let žil s rodinou v Los Angeles, nyní však je zpátky v Tokiu a ovlivňuje detektivní literaturu nejen v Asii – v Číně vzniklo hodně filmových adaptací jeho knih, ty inspirovaly i různá manga. Na Taiwanu existuje literární cena s jeho jménem, podporující nové generace autorů knih s amatérskými detektivy.

Případ astrologických vražd byl také zařazen časopisem Guardian do deseti nejlepších záhad zamčeného pokoje vůbec (vedle takových legend jako Agathy Christie, Elleryho Queena nebo Johna Dicksona Carra). Žebříček sestavoval irský spisovatel Adrian McKinty.

OCENĚNÍ ::

2009 – Japan mystery literature award – celoživotní přínos žánru

VYŠLO ČESKY ::

Kijoši Mitarai

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA