Dopisy od mrtvého (Steve Robinson)

Genealogie je fascinující obor pro ty, kdo hledají své kořeny. Ale když k tomu hledáte i rubín, můžete snadno přijít k maléru…

Jefferson Tayte je genealog, co miluje výzvy. A úkol skotského lorda, vypátrat prapředka, zmizelého kdesi v koloniální Indii, to výzva rozhodně je. Po bolestných zkušenostech z minula už ale nechce zažít žádné honby za pokladem, zmínky o drahokamu nedozírné hodnoty proto bere s obavami a skepsí. Zchudlému panu Sinclairovi by se evidentně poklad hodil. A možná i dalším lidem, kteří pro něj neváhají zabíjet…

Zatímco JT čelí hluboko ve skotské Vysočině rozhádanému klanu horkokrevných horalů, Steve Robinson nás bere v souběžném příběhu do minulosti. Konkrétně do roku 1822 v indickém Džajpuru, kde paní Jane Hardwicková doprovází na cestách rodinu místodržícího Východoindické společnosti. Kdy se tam objeví předek Taytova zadavatele, a co teprve ten rubín, to se dozvíte v Janiných dopisech…

Je skvělé vrátit se zpátky ke kořenům. Zvlášť tady to má další význam. Po turbulentních posledních dílech série se v tomto sedmém autor vrací k poklidnějšímu stylu prvních knih, kterými si získal své čtenáře. Na jedné straně je genealog a jeho pátrání v matrikách, databázích nebo mezi příbuznými, na druhé spletitý příběh, sledující předky, kterých se pátrání týká. A tak jako třeba u výtečného Hlubokého hrobu, i tady je linka v minulosti vykreslena tak živě, že by vydala na samostatný román: dusný indický Džajpur, v němž vládnou Britové s arogancí dominantní vrstvy, tragická láska, jež čelila osudovým překážkám. Jen s vypětím všech sil se vracíte z tíživého parna zpátky k současným problémům, kterých má Tayte taky požehnaně.

Bavily mě na knize ty kontrasty; nejen z horké Indie do nevlídného současného Skotska. Ale třeba také kontrast mezi Tayteovým prostředím, chátrajícím starobylým sídlem, a nejmodernějším vymoženostem bezdrátového připojení, díky kterému už genealog ani nemusí vytáhnout paty z pokoje. Všechny pořádné archivy jsou online, staré matriky naskenované a fotky původních dopisů vám pošlou mailem.

Ale třebaže jsou koloniální Indie i deštivé Skotsko tak rozdílné, oboje jsou nesmírně zajímavá prostředí, takže si užijete tak i tak. Staré sídlo s tajnými chodbami jako by vypadlo z knih s Sherlockem Holmesem. Spletitý a zamotaný detektivní případ podobnost ještě podtrhuje. K tomu přidejte ještě obávanou honbu za pokladem a avizovaná podoba s Conanem Doylem v této sérii snad ještě nebyla výraznější…

Originál: Letters from the Dead, 2018
Překlad: Kateřina Niklová
Vydal: Mystery Press, 2020
330 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA