Divoký obchod (František Čech)

Mohl by se stát partnerem velké právnické firmy. K tomu mu zbývá jen krůček – dotáhnout do konce obchod s pozemky pro stavbu elektrárny. Jenže někdo zřejmě nechce, aby k obchodu vůbec došlo. Debutující autor přichází s románem z oblasti obchodního práva s prvky krimi.

Právníky nikdo nemá příliš rád, dokud je nepotřebuje. A přesto jsou vedle policistů a soukromých detektivů jedni z nejčastějších hrdinů detektivních románů a thrillerů. Kdo by neměl rád ty přestřelky v soudní síni, tu válku pádných argumentů mezi obhájcem a žalobcem. Kdo by nedržel palce nevinnému a nebyl rád svědkem, jak obhájce nejen svého klienta „vyseká“, ale přímo v soudní síni navíc odhalí pravého pachatele.

Pokud jsme chtěli román z právnického prostředí, museli jsme se většinou obrátit k anglosaské literatuře, kde má tato podmnožina detektivního žánru dlouhou tradici. V českých vodách nějaký silnější zástupce dosud chybí. S pokusem trochu to změnit nyní přichází František Čech se svým debutem. Hned v začátku je však třeba říci, že v jeho románu půjde o obchodní právo, ale detektivní zápletky se v něm dočkáme.

Hlavním hrdinou románu je Petr Cihlář, který pracuje jako senior advokát v pražské pobočce mezinárodní právnické firmy. Ta zastupuje prestižní klienty v  soudních sporech, pozemkových řízeních a ochodech s nemovitostmi. Robustní a poněkud obtloustlý chlapík má rád luxus, dobré pití a ženy. Rád se vozí v přepychových autech a po svých podřízených – koncipientech a advokátech na nižší úrovni. Zároveň ale nepostrádá smysl pro humor a určitou čest.

Nyní má možnost stát se jedním z partnerů firmy. Předtím ale musí pro důležitého klienta dotáhnout do konce koupi pozemků v Jeseníkách, na kterých se má stavět fotovoltaická elektrárna. Ještě předtím se navíc znemožní na jednom večírku v pražském klubu, když při tanci nechtěně zraní ženu a někdo to celé natočí a uloží na YouTube. Video, které získává stále více zhlédnutí, by mohlo být překážkou na cestě k vysněnému partnerství.

Kromě toho se zdá, že si někdo nepřeje, aby se elektrárna v Jeseníkách postavila, a je proto schopen udělat ledacos. Cihlář tedy vyráží do hor se zástupcem klienta a vnadnou koncipientkou. Chce zde dohlédnout na vyřešení případu žhářství a následného podivného úmrtí opilého myslivce. Obojí se totiž stalo na pozemku, kde se má stavět. Hlavně ale musí zajistit bezproblémový odkup pozemků. Pokud by se obchod neuskutečnil, firma by díky finanční zainteresovanosti na klientově investici skončila s velkou roční ztrátou, což by se londýnským partnerům, kteří mají ohledně přijetí nového partnera hlavní slovo, rozhodně nelíbilo. Jenže právník to nebude mít tak snadné, někdo už chystá další akci…

Rodák z Jeseníků František Čech (narozen 1984) vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a posléze absolvoval studijní pobyty v USA, Velké Británii a Austrálii. Nijak tedy nepřekvapí, že má zkušenosti s fungováním mezinárodních právnických firem, takže kniha bude o to autentičtější.

Sympatické je, že leckdy dokáže čtenáře překvapit, když se neubírá naznačenými klišé. Hned v úvodu můžeme najít jeden příklad – ve velkých právnických firmách se jistě točí velké peníze a zaměstnanci jsou patřičně ohodnocování. To je každému jasné, a v mnoha filmech nebo seriálech nám to tvůrci s gustem předvádějí. Ve scéně, kdy jde Cihlář po „náročném týdnu“ do baru jsem si říkal, že teď bude následovat typická scéna „drahý právník chlastá v drahém klubu“, ale autor nakonec tuto scénu zakončil jinak, což jsem kvitoval s povděkem. A takových situací je v knize víc. Přestože autor zpočátku svého hlavního hrdinu líčí jako arogantního nadsamce, posléze vychází najevo, že je takový trochu neohrabaný smolař, což ho přece jen v očích čtenářů polidští.

Román Františka Čecha bych neoznačil vyloženě za thriller, jak je to avizováno na přebalu knihy, ale spíše za právnický román s kriminální zápletkou. Autor ukazuje lesk právnického řemesla (luxusní kanceláře, luxusní auta, neméně luxusní asistentky), ale také ukáže i záporné stránky (především stres, dlouhá pracovní doba i velmi vrtkavá přízeň nadřízených i klientů). Ve svém řemesle se dobře vyzná a neváhá čtenáře do lecčehos zasvětit. Což je plus téhle knihy, protože takový příběh tady chyběl. Sice jsem některé nuance zcela nepochopil, ale to jde asi jen na můj vrub. Z mého pohledu „detektivkáře“ je jen trochu škoda, že v té detektivní linii autor nepřidá trochu více plynu – až moc dlouho se v podstatě točíme jen kolem žhářství a podezřelé smrti.

Kniha má přes čtyři sta stran a je bůhvíproč vytištěna tak drobným písmem, že jsem zvažoval, zdali bych neměl svoje čtecí „jedničky“ vyměnit za něco silnějšího. Možná lupu… V poněkud delším románu se dočkáme řady celkem podrobných popisů jinak běžných lidských činností (hledání hub, řízení auta, parkování). Sice si díky tomu umíme celou scénu představit, nicméně určitě bychom si ji uměli i domyslet. Naopak zase v závěru v akčnějších scénách zase ten přesný popis chybí, takže leckdy vůbec nevíme, co se vlastně děje, kde kdo je nebo kam utekl. Závěr podivně vyšumí do ztracena, což se možná nebude leckomu líbit. Nicméně v realistickém příběhu z právnického prostředí a „velkého byznysu“ by to nemělo být zas tak velké překvapení.

Divoký obchod debutujícího autora Františka Čecha může být pro čtenáře zajímavým podhledem do prostředí obchodního práva, pro detektivky a thrillery stále nepříliš běžného. Detektivní linie sice nebude z nejnapínavějších, ale o to možná ani autorovi nešlo. Představil nám uvěřitelnou hlavní postavu, trochu frajírka, trochu smolaře, který má velký sen a chtěl by hrát velké hry, ale netuší, že se možná sám stává figurkou hry, ve které nezná všechny hráče. Rozhodně mě příběh bavil, a pokud je pro vás tohle prostředí jen trochu atraktivní, bude bavit nejspíše i vás.

 

Text: František Čech (2018)
Vydáno: Host – vydavatelství, s. r. o. (2018)
416 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA