Chuchorův den (Ella Veselá)

Klára je překladatelka a nemá to v životě lehké. Hlavně díky svérázné babičce, která jí zbyla na krku. Spolu s přemoudřelým bráškou Pavlíkem, sousedem a kamarádkou tráví obvykle léto snahou něco si vydělat. Tohle léto ale budou trávit snahou nedostat se do vězení.

Klára se totiž potřebuje někam dostat, k tomu je ale nutné mít zpátky své kolo. Když si ho jde ale uzmout ve sklepě, spojujícím sousední bytovky, zakopne o mrtvolu. A v tu chvíli se rozjíždí kolotoč událostí, které se na policejní stanici horko těžko vysvětlují…

Po pravdě moc jsem si od toho neslibovala a kniha byla jen záložní plán pro případ, že hlavní román se ukáže jako ještě větší blbina. Kupodivu tahle variace na Takovou normální rodinku mile překvapila. Zaujala mě hlavně zmínka v anotaci o akčních důchodcích, kteří se mají zapojit do vyšetřování – k těm jsem byla po Čtvrtečním klubu amatérských detektivů příznivě nakloněná. Ale ačkoli „domovní rada“ zasahuje až v druhé polovině a zdaleka ne tolik, co slibovala anotace, vůbec to nevadilo. Pokud jste naladěni na květnatý styl a bláznivé figurky, chytne vás knížka už od začátku.

Humoristické detektivky jsou obtížná disciplína a ne každý v ní zvítězí. Tady autorka boduje jak originálním stylem vyprávění (na který si musíte chvilku zvykat) tak i sympatickým prostředím maloměsta. Dost tím připomíná Marii Rejfovou a její sbírku postav z Brodu. I tady jsou osůbky jak z Hoštic na návsi, dotažené do absurdna. Sousedi z jednoho dvorku, flákači z jednoho plácku, dohromady propojení nějakou společnou minulostí… A ty všechny bdělým okem hlídá babička a její „holky“.

Když už si víceméně zvyknete překládat text do běžné češtiny, ignorovat překlepy a jiné gramatické mordy, a tu praštěnou partičku si oblíbíte, přijde autorka se závěrem. Ten je tak nečekaný, že hledáte další kapitolu, v které by autorka vykřikla „apríl!“ a „tady je konec doopravdy!“.

Což je škoda, protože až na ty tři poslední stránky jsem se příjemně pobavila. Holt humoristická detektivka má mít jak humor, tak i uspokojivé vysvětlení…

Vydal: Naše vojsko, 2021
268 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA