Černý trikot (Jorge Zepeda Patterson)

Detektivka z Tour de France? Proč ne. Velké peníze, prestiž, podezřelé náhody, ideální prostředí…

Připouštím, že vysoká cyklistika je pro mne úkaz stejně vzdálený a nepochopitelný jako sloní pólo. Ale člověk se přeci má vzdělávat, aby nezakrněl, a v kombinaci s detektivkou anotace vzbudila mou zvědavost.

Vypravěčem je Marc zvaný Hannibal, profesionální cyklista, který ale jen pomáhá svému příteli Steveovi držet se na špičce. Steve je zlatý hoch a celebrita a Marcův úkol je umetat mu cestičku. V tomto ročníku Tour se to ale ukáže být obtížnější než obvykle, závodníky, aspirující na stupně vítězů, totiž začínají kosit nepříjemnosti. A dokonce smrt. Jde někomu o titul? Nebo o zdiskreditování celého závodu? Peloton ukrajuje kilometry a Marc coby policejní oči a uši stále nemá ponětí…

Díky téhle knize jsem se dozvěděla, že vrcholová cyklistika je nesmírně náročná, vyčerpávající a bolestivá. Že je to něco mezi vědou a uměním. Meditací a masochismem. A že vůbec nechápu, proč do toho někdo jde, když to tak bolí.

Cyklistiky je tu opravdu hodně, a hodně je tu Markových úvah a rozebírání různých soupeřů, manažerů, mechaniků, strategií… (Jedním ze soupeřů je i Čech.) To se v knize z Tour de France jaksi očekává. Ale příběhem se naštěstí jako červená nit vine i vztah Marca a Stevea, zprvu bratrský, ale později, se Steveovými úspěchy, kterých dosáhl na Marcův účet… Kolem hlavního hrdiny je dost lidí přesvědčených, že kdyby Marc chtěl, mohl by Tour vyhrát sám. Ale to by byla zrada na Steveovi, ne?

Kniha byla dlouhá, jako kdyby chtěl autor donutit čtenáře pochopit trýzeň třítýdenní Tour. Kdyby ubral popis kilometrů, zredukoval podezřelé.. Všechny ty zatáčky a klesání už mi šly krkem. Nakonec už mi bylo i jedno, kdo je za tím vším, hlavně že už je konec. I když musím přiznat, že poslední etapu autor vygradoval tak, jako by šlo o záchranu civilizace.

Zepedův román přirovnávají k Dicku Francisovi, s čímž se dá souhlasit, je to také detektivka ze sportovního prostředí (ale dostihy jsou kratší). A taky nabízí unikátní vhled pod pokličku, kam obyčejní fanoušci neuvidí. Až se příště pojede Tour de France, budu mít lepší představu (a v každém hromadném pádu uvidím konspiraci…)

Originál: Muerte contrarreloj, 2018
Překlad: Jana Novotná
Vydal: Kniha Zlin, 2019
331 stran

Share Button

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA