Ovál (Jiří Homola)

Na kladenském stadionu je nalezeno mrtvé tělo mladého atleta v poloze da Vinciho Vitruviánského muže. Kdo ho zabil a proč? Jedná se o rituální vraždu? Originální detektivka ze sportovního prostředí zaujme i ty, kteří sportovní tématiku příliš nemusí.

Když vidíte obálku knihy, možná byste se po titulu nevrhli, ale zdání mate. Nenápadný obal skrývá velmi zdařilou detektivku, u které se ani na zhruba 400 stránkách nenudíte.

Kapitán Lenz má silný vyšetřovatelský instinkt, u svých kolegů z pražské kriminálky je velmi respektovaný. Zároveň ho ale trápí Tourettův syndrom a miluje běhání. Právě když doběhne jeden závod, je odvolán, aby v Kladně pomohl vyřešit případ nalezeného mrtvého atleta v poloze da Vinciho Vitruviánského muže. Není jasné, jaký význam má poloha mrtvého, jedná se snad o rituální vraždu? A kdo z velkého počtu podezřelých je skutečným pachatelam? Lenz se musí zařadit mezi kladenské kolegy a ne všichni jsou z toho nadšeni. Mají ale společný cíl: najít útočníka, který chce za každou cenu utajit pravdu. Jenže Lenz je zvyklý na svůj pražský tým a jako pojistku tajně zapojuje i své dva kolegy..

Výhodou této detektivky je sympatická hlavní postava. Kapitán Lenz není jen detektiv, ale také sportovec, manžel a otec. Sympatie k této postavě neplynou z jeho skvělého chování, žádná neživotná postava to skutečně není. Má chyb víc než dost a možná proto na čtenáře působí tak dobře a životně. A pak je tu i Lenzova pražská kolegyně, od které by se měl držet dál… Autor je milovníkem vytrvalostního běhání a to přisoudil i své hlavní postavě. Detektiv Lenz běhá tak moc, že si možná jako čtenář říkáte, jak vlastně stíhá zvládat vyšetřování.

I když nepatříte mezi fanoušky sportu v žádném ohledu, nejspíš vás tento zvláštní detektiv a jeho způsob života a práce zaujme tak, že tuto českou detektivku z prostředí sportu slupnete jako malinu. Text je prokládán sms zprávami, e-maily, ale i třeba přepisem z vyšetřování. To všechno přispívá ještě k větší čtivosti.

Jiří Homola vystudoval Pedagogickou fakultu UK v Praze a od roku 2002 působí na kladenské základní škole jako učitel němčiny a francouzštiny. Píše divadelní a rozhlasové hry, pro Bio Illusion adaptoval knihu Viktora Fischla Dvorní šašci. Je nositelem Ceny Alfréda Radoka a Českého rozhlasu 3 – Vltava za text Noc moudrých mužů. Jeho vášeň pro běh se projevila i v detektivce Ovál. Doufejme, že příběh nebyl posledním s tímto detektivem a partičkou kolegů. Jiří Homola umí skvěle psát a už na tomto titulu dokázal, že kolem detektiva Lenze, jeho partičky a životního stylu je spoustu prostoru, na který se dá skvěle navazovat.

Nakladatel: Kniha Zlín, 2024
416 str.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA