Podivné hry (Ian Rankin)

Ian Rankin Podivné hryV Edinburghu došlo k zmizení studentky Filip, dívky z bohaté rodiny. Kdo stojí za jejím zmizením? Pak je tu také notebook pohřešované, ve které policie nachází e-mail a vypadá to, že Filip hrála po internetu hru, ve které řešila úkoly. Policistka Siobhan Clarkeová navazuje kontakt s neznámým Quizmasterem a dostává od něj úkoly, které před tím asi vyřešila i Filip. Ale je tu samozřejmě také detektiv inspektor John Rebus, ten míří do jedné vesnice, kde majitelka hrnčířské dílny našla u vodopádu malou rakev s panenkou. Podobné rakve byly nalezeny již v roce 1836 a pak od sedmdesátých let dvacátého století, kdy se jejich nález pojí se zmizením nebo nevysvětleným úmrtí nějaké ženy. Jak to všechno souvisí s Filip?

O knížkách Iana Rankina se píše o temné atmosféře, že jsou depresivní, že jsou oblíbené třeba ve Skandinávii… Rebus je další z policistů, který má – řekněme – potíže s alkoholem, je rozvedený a asi by se o něm neřeklo, že má poklidný, vyrovnaný život. Kromě samotné zápletky knihu zpestřují různé zmínky o hudbě, kterou Rebus a další postavy poslouchají. Více než jiné autoři se Rankin věnuje i vztahům mezi policisty a najdou se mezi nimi i kariéristi.

Čtyři sta stran poměrně malým písmem může někoho odradit, ale kniha je dobře napsaná, nenudí, hezky se čte. Prostě opravdová detektivní lahůdka, o které bych snad ani neřekl, že je depresivní, i když k pohodovému Poirotovi, kterému i lívance pekli čtverhranné, má Rebus opravdu daleko…

Podivné hry dostaly roku 2003 v Německu cenu Deutscher Krimi Preis za druhou nejlepší zahraniční detektivku.

Originál: The Falls (2001)
Překlad: Jitka Fialová
Vydal: BB art, Praha 2006, edice Class, svazek 80

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA