Proběhlo každoroční předání cen za nejlepší detektivní povídku a knižní detektivku vydanou v roce 2022. Zvítězila povídka Nadi Ravilákové a román Davida Urbana

V pražském Muzeu Policie ČR proběhlo v neděli 24. září odpoledne předání Ceny Havran za nejlepší detektivní povídku a Ceny Jiřího Marka za nejlepší román v detektivním či krimi žánru. Obě ceny se týkají děl publikovaných v loňském roce.

Ceny uděluje Česká sekce Světové asociace autorů detektivní literatury (AIEP), která existuje od roku 1989, kdy vznikla jako pobočka mezinárodní organizace autorů detektivního žánru. Jejím prvním předsedou byl Václav Erben, autor detektivek s kapitánem Exnerem, později byl předsedou například detektivkář Jan Šmíd. Organizace sdružuje autory detektivního žánru, ale i teoretiky, kritiky a fanoušky detektivek. Došlá díla hodnotí literární publicisté nebo autoři.

David Urban s Cenou Jiřího Marka. Cenu vytvořil spisovatel Jan Frána.

Cena Havran, která má jméno podle básně zakladatele detektivního žánru Edgara Allana Poea, byla poprvé udělena v roce 1995. Cena Jiřího Marka, pojmenovaná po autorovi legendárních detektivek z první republiky (mj. série Panoptikum, předlohy televizního seriálu Hříšní lidé města pražského), je o pouhý rok mladší, prvně byla udělena v roce 1996. Později přibyly povídkové soutěže čtenářských organizací, vycházející z podobného principu jako Cena Havran. K předávání cen od AIEP se tak přidala Společnost Agathy Christie, která od roku 1999 udílí Cenu Společnosti Agathy Christie za nejlepší povídku.

Do 29. ročníku Ceny Havran bylo přihlášeno celkem 27 povídek, z nichž dvoučlenná porota ve složení B. M. Horská (spisovatelka a předsedkyně české sekce AIEP) a David Urban (spisovatel a kriminalista) vybrali tři nejlepší povídky. První místo získal příběh Rande za trest z pera Nadi Ravilákové, která se ale jinak věnuje převážně tvorbě pro děti. Ceny předával porotce David Urban, který poznamenal, že se u povídky krom jiného dobře bavil. Druhé místo získala Štěpánka Běla Houbková za povídku Ostravský příběh. Předseda poroty Ceny Jiřího Marka, spisovatel Lubor Faltejsek, poznamenal, že v Praze máme příběhy z Ostravy rádi. Třetí místo bylo uděleno příběhu Kristýny Trpkové s názvem Ester. Autorka do soutěže poslala dvě povídky, podle jejích slov ovšem více věřila té druhé (Dívka v lese). Loni vyhrála Cenu Jiřího Marka se svým debutem Stvůra.

Porota ze zaslaných textů vybrala 15 nejzdařilejších do sborníku Nejlepší detektivní povídky roku (vydává Pražská vydavatelská společnost), který se během prázdnin objevil v prodejnách denního tisku.

Společnost Agathy Christie v rámci 25. ročníku své literární soutěže první místo udělila Kristýně Trpkové za povídku Ester. Na druhém místě se umístila Hana Doubková s povídkou Temný domek. O třetí místo se díky shodnému počtu bodů získaných od poroty dělili Vlasta Žáčková za povídku Život té druhé a Petr Hrůša za povídku Oběť, soudce, kat.

Kristýna Trpková s oceněním

Do 28. ročníku Ceny Jiřího Marka bylo přihlášeno celkem 25 knih. Porota ve složení Lubor Faltejsek (novinář a spisovatel, předseda poroty), Radim Vaculík (novinář) a Richard Spitzer (moje maličkost) kromě prvních třech míst ještě udělila tři čestná uznání a zvláštní cenu poroty. První místo, tedy hlavní cenu, získal spisovatel David Urban. Jeho detektivka Hra o přežití se už na jaře dostala do trojice nominovaných titulů na Cenu Magnesia Litera v kategorii detektivek. Autor je znám tím, že díky své policejní kariéře ve svých románech klade důraz na reálně popsané policejní vyšetřování. Ani jeho druhý samostatný román není výjimkou. Příběh o mizejících dětech, hrajících hru na mobilu kvůli které musí plnit úkoly v noci v lese, je nicméně podle autora čistou fikcí. Reálným životem jsou prý pouze inspirovány pouze některé drobné zápletky. Druhé místo obsadil krimi thriller Šelma, s nímž její autor František Šmehlík získal letos Cenu Magnesia Litera za detektivku. Autorův druhý román skloubil dohromady několik dějových linií, zjevně inspirovaných dvěma skutečnými kauzami. Na třetím místě se umístil detektivní psychothriller Znič to jméno autorky a překladatelky Jany Jašové. Autorka se nemohla předání zúčastnit, cenu za ni převzala zástupkyně z nakladatelství Motto, která si velmi pochvalovala spolupráci s autorkou. Doslova řekla, že paní Jašová snem každého nakladatele.

Čestná uznání byla rozdána mezi dvě autorky a jednoho autora. Loňská vítězka Kristýna Trpková ho dostala za svůj druhý román Vesnice, o únosech mladých chlapců, které se staly v malé vesnici v severních Čechách. Pro maminku tří dětí, která začala psát detektivní žánr, aby se odreagovala od mateřské dovolené, byla neděle 24. září úspěšným dnem. Vzhledem k tomu, že si odnesla ještě dvě další ceny za povídku Ester, dá se říci, že vše, co zatím napsala, slaví úspěch. Mladá autorka se tomu usmívá a říká, že je to nejspíš štěstí začátečníka. O Iloně Dobrovolné se toho na internetu moc najít nedá, navíc ani nebyla na předávání přítomna, nicméně její debut Prokletí rodu o sebevědomé novinářce, která se přestěhuje do malého podhorského městečka, kde se snaží najít vraha svého kolegy, porotu zaujal. Tajemný autor skrývající se pod pseudonymem Daniel Gris už má doma Cenu Jiřího Marka za debut o svérázném soukromém detektivovi, Říkají mi Lars. Porota znovu ocenila drsný a přímočarý styl jeho příběhů, takže si pátý (a údajně poslední) příběh série, Lars mele maso, tentokrát odnesl alespoň čestné uznání.

Zvláštní cenu poroty, obvykle udělovanou za originální styl, tentokrát získal autor píšící pod pseudonymem Petr S. Pixy (Petr Staníček) za historicko-dobrodružný román s detektivními prvky, Komtur. Autorovi se podařilo skvěle vykreslit atmosféru staré Prahy v poutavém příběhu točícím se okolo krádeže korunovačních klenotů.

Česká sekce AIEP ještě udělila Cenu za celoživotní dílo spisovateli Františku Uherovi (ročník 1936). Autor si bohužel nemohl cenu ze zdravotních důvodů převzít.

Slavnostní odpoledne obohatily dvě vsuvky. Tou první byl rozhovor B. M. Horské se spisovatelem Janem Fránou, autorem trampsko-vodáckých detektivek. O druhou se postarala policejní vyšetřovatelka Jiřina Hofmanová, která se podílela na vyšetřování těžkých zločinů a nedávno pokřtila knihu Myšlenky zločince v české kotlině, kde tyto zkušenosti popsala. Besedu s ní vedl Lubor Faltejsek.

Všem oceněnými autorům blahopřejeme.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA