Odvoz pro Sáru (S. C. Lalli)

Může být osudné, když si sednete do špatného auta? To si začíná myslet studentka práv Sára, která si zamění taxi se druhou dívkou (také Sárou). Druhý den je opilá dívka z klubu nalezena mrtvá. Kdo to udělal a proč? Psychologický příběh nejen pro mladé.

Po divokém večeru dívka nasedne do auta a druhý den je nalezena mrtvá. Má to ale i své okolnosti. Opilou dívku posadí do taxíku druhá dívka, která si v klubu přivydělává jako barmanka. Shodou okolností jsou obě Sáry. Postupně se začínají odvíjet příběhy obou žen. Vypadá to, že všechno je jinak, než se zdálo na začátku. Studentka práv, která si přivydělává jako barmanka, ráno zjišťuje, že skončila na úplně jiné adrese, než je její domov. Když se přiblíží ke svému domu, zjišťuje, že se tam nachází policie a mrtvá dívka. Sára. 

Co když byla Sarah ve špatnou chvíli na špatném místě proto, že byla na mém místě?
Co když… jsem tou obětí měla být já.

str. 24

Není Sára jako Sarah. Autorka začíná svižně tak, aby čtenář už nemohl knihu odložit. Přispívá k tomu i střídání časových rovin z pohledu obou mladých žen. Minulost Sarah se ke čtenáři dostává v podobě zápisků z deníku. Je tu ale také přítomnost Sáry, která přežila. Postupně zjišťujeme, do čeho se zapletla, aby si zajistila dobrou práci po skončení vysoké školy. Mladou ženu strach nutí zjistit, co se to vlastně stalo. Detektiv tu sice pátrá, ale čtenář vše sleduje z pohledu obou dívek.

Sára má vážné obavy o svůj život a přenáší je i na čtenáře. Drogy, alkohol a peníze. Věčná témata nechybí ani v tomto příběhu. Autorka ale každé postavě dodává dobré i horší stránky. Nic není jednobarevné. Jak se získávají peníze? Bude vás mrazit.

Autorčin styl psaní je originální. Po prvotním pohlcení se trochu tempo zvolní, ale právě díky stylu je čtenář nucen číst stále dál a pátrat po tom, jak „to všechno“ dopadne. Stále ho trápí nové a nové otázky, když už si myslí, že odpověď tuší…

Konec je velmi překvapivý a hezky vysvětlený. Kniha je hlavně určena pro young adult, ale tuto odpočinkovou literaturu si mohou hezky užít i starší čtenáři. Odvoz pro Sáru neobsahuje drastické popisy, ale pořádnou dávku dobré psychologie.

S. C. Lalli je kanadská autorka s indickými kořeny a titul Odvoz pro Sáru je její velmi úspěšnou prvotinou. Vystudovaná právnička se věnovala nejen právu, ale i právní žurnalistice a vydávání knih.

Nakladatel: Cosmopolis, 2023
Originál: Are You Sara?, 2022

Překlad: Petra Královcová
304 str.

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA