Ztracená oáza (Paul Sussman)

Paul Sussman Ztracená oázaDobrodružný thriller z místa, kde je momentálně ještě větší horko než u nás – z Egypta…

Příběh začíná prologem zasazeným do druhého tisíciletí př.n.l., kdy skupinka kněží i za cenu vlastní smrti ukryla uprostřed pouště jakýsi tajemný poklad do Skryté oázy. Neskutečně to připomene filmový hit Mumie z roku 1999 – spousta písku a tajemství, které může zabíjet…
Pak se však příběh přenese do roku 1986, kdy se uprostřed pouště zřítí letadlo s podivným nákladem. A podle rozruchu, který zpráva o havárii vyvolá ve Washingtonu, asi nešlo o stroj na zmrzlinu…
Dalším střihem už jsme v současnosti a představují se nám hlavní postavy – horolezkyně Freya, která z Ameriky přijíždí do Egypta na pohřeb své sestry, a profesor Flin Brodie, snažící se dokázat existenci Vehat seštat – Skryté oázy. Spojnicí mezi nimi je právě Freyina sestra Alex, která se s Flinem přátelila, mapovala geologické složení plošiny Gilf Kebír, a nejspíš také narazila na něco ohledně oné oázy. Okolnosti její smrti jsou však víc než podivné, na důkladnější průzkum Freye však nezbyl čas, protože se jí pokusili zabít kvůli věcem, patřícím Alex. Na scéně se objevuje i úhlavní padouch, nelítostný milionář Girgis,který chce svůj ztracený náklad z letadla zpět. Musel na něj čekat přes dvacet let, tak teď si své plány nenechá nikým zkřížit. Tím spíš nějakým egyptologem a horolezkyní. Flin a Freya se tak stávají štvanci, ale ne beznadějnými. Divoká automobilová honička centrem Káhiry by se skvěle vyjímala na filmovém plátně, ale i knižně má své tempo.
Egypt v téhle knize vůbec není žádné romantické místo, autor ho popisuje velmi realisticky – neonové reklamy, otřesná bída, nesnesitelné horko, sítě zpravodajských služeb i spodní proudy násilí a smrti. Kdokoli se dá podplatit nebo koupit, ošlehaný beduín na velbloudu vytáhne zpod galábije mobil a udá své kumpány. Prostě drsné místo, plné znuděných turistů, kteří ale nic z toho nevnímají. A uprostřed pouště tajemná oáza se ztroskotaným letadlem, kde se podle legend skrývá také jakýsi artefakt, který jakoby vypadl z Dobyvatelů ztracené archy. Mocná zbraň, co zlikviduje nepřátelskou armádu. I samy postavy trousí narážky na tu zjevnou podobu. A podobnost s Indiana Jonesem se ukáže i v osobě Flina Brodieho, který jeden den známkuje nudné eseje studentů a druhý den prokazuje neobvyklé schopnosti při honičkách se zabijáky. A o velkolepém finále už ani nemluvím, Indianovi by se rozhodně moc líbilo…

Všechny ty, kdo se obávají přílišného množství termínů a egyptských historických reálií, bohatě uspokojí šestnáctistránkový slovníček pojmů, který objasní první poslední. Autor archeologii a Egypt všeobecně velmi obdivuje, a tak se na detaily a reálie opravdu můžete spolehnout. Dokonce i legenda o Skryté oáze vychází ze skutečnosti, zbytek příběhu si však autor už notně přibarvil.
Možná to neustálé připomínání Indiany Jonese je náhoda, možná už nám ho připomene cokoli, co se odehrává v Egyptě a točí kolem artefaktů, ale svým spádem a dějem i sympatickými postavami jako by si Skrytá oáza přímo říkala o zfilmování. Vždyť ta finálová scéna by na plátně byla přímo dechberoucí. Uvidíme, co není, může být.
A ti, kdo už četli autorovy předchozí romány Poslední tajemství chrámu a Ztracená Kambysova armáda, si určitě všimnou maličkého mihnutí hlavního hrdiny předešlých knih, inspektora Jusufa Chalífa. Má tam drobné cameo jako mrknutí pro všechny fanoušky.
Originál: The Hidden Oasis
Překlad: Magda Cindričov
Vydala: Metafora, 2010
485 stran
www.metafora.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA