Agresor (Andy McNab)

Andy McNab AgresorAndy McNab napsal knihu, při jejímž čtení máte pocit, že sledujete komerčně úspěšný válečný film, který natočili Američané. Však víte: stateční hrdinové, láska k vlasti, teroristé, intriky a kdesi v pozadí láska. Překvapivé ale je, že autor stejně jako jeho hrdinové jsou Angličané.

Děj se odehrává v současnosti v několika zemích a jeho hrdiny jsou dva agenti. Přátelé Nick a Charlie. Příběh vypráví Nick Stone, alter ego autora objevující se i v dalších knihách, který byl před vstupem do literatury příslušníkem speciálních vojenských jednotek. Díky tomu se dozvíte spoustu informací o tom, jak to chodí v armádě a jak probíhají protidrogové či protiteroristické akce.
Nick je drsňák, o čemž se přesvědčíte už v prvních kapitolách. Je nasazený v protidrogové akci, kolem něj umírají civilisté a on si v klídku vaří kafe. Při akci se setkává se zvláštním agentem, kterému nikdo neřekne jinak než Parchant. Akce je z hlediska nadřízených úspěšná, ale Nick nemůže být spokojený. Zemřely ženy i děti a s tím se nehodlá smířit. Odchází z armády, pevně rozhodnutý začít nový život.
Seznamuje se s Němkou Silky a spolu cestují po světě. Vzniká mezi nimi vztah a Nick uvažuje o tom, že se usadí. Jenomže minulost ho dožene. Charlie má finanční problémy a on se nabídne, že mu pomůže. Konkrétně tak, že na zakázku ukradnou listiny z trezoru vlivného politika. Dál už to odhadnete sami. Během loupeže se pokazí, co může, a oni jsou podezřelí z vraždy. Protože se ocitli na nepřátelském území, začíná boj o přežití. Musí se dostat do bezpečí a tak nějak s tím zachránit svět a odhalit zrádce v nejvyšších kruzích. Tipujete-li, že se znovu setkají s Parchantem, tipujete správně.
Znáte-li podobný typ literatury, pak víte, že všechno skončí tak, jak má. Jeden z hrdinů sice zemře, ale v rámci žánru to je šťastný konec. Trpí nevyléčitelnou nemocí, má před sebou jen několik měsíců plných utrpení, tak proč ho nechávat naživu? Užitečnější je jako mrtvý, protože před smrtí předvede své hrdinství a lásku k vlasti.

Nemůžu si pomoct, ale v knížce je hodně klišé: intriky na nejvyšších místech, zrádce ve vlastních řadách, odvážná novinářka a manželka chápající mužovo poslání. Čtenář dokáže předvídat, co bude, a tak záhady souvisí vlastně jen s tajemnými listinami: komu patří, čeho se týkají a jak s nimi naložit?
Nick i Charlie jsou přátelé, bývalí kolegové a jejich schopnosti jsou vyrovnané. Každý vymyslí nějakou fintu a oba se předvedou jako hrdinové bez bázně a hany. Příběh je dobře vystavěný, propracovaný a je vidět, že autor je výborný vypravěč. Převládají popisy, dialogů je tak akorát a příběh vás dokáže vtáhnout do děje. Nemusíte si nic domýšlet, protože vše je tady řečeno. Knížka není patetická, ačkoliv k tomu téma přímo svádí. Autor nepřekročil hranici dobrého vkusu, je střídmý a odpustil si nekonečná objetí i hlášky typu: Mám tě rád. Ano, hrdinové jsou chlapáci, co zachraňují svět, ale své ideály nikomu nevnucují. Autor nepoučuje, nemoralizuje, ale „pouze“ vypráví příběh. Není tu slovní vata, nechutné detaily ani potoky krve.

Celkově je to fajn oddechová knížka a podle mého se bude líbit mužům i ženám. Jen si nechci představovat, co by s příběhem udělali američtí producenti, kdyby se rozhodli pro zfilmování.

Originál: Aggressor (2005)
Přeložil: Zdík Dušek
Vydalo nakladatelství: Alpress, Frýdek-Místek 2012, edice Klokan 

www.alpress.cz
344 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA