Zelený hrob (Deborah Crombie)

Deborah Crombie Zelený hrobSuprintendant Duncan Kincaid a seržantka Gemma Jamesová jsou požádáni, aby vyšetřili záhadné úmrtí Connora Swanna. Jeho tělo bylo nalezeno v Temži a otázkou zůstává, jestli se jedná o nehodu. Jeho tchánem je významný dirigent sir Gerald Ashrton a právě on si zajistí pro pátrání dvojici ze Scotland Yardu. I když se jedná o tchána, jeho dcera Julia s Connorem již nežila. Přesto ale Connor zašel v osudný den k siru Geraldovi a jeho manželce, bývalé operní zpěvačce, na jídlo.

Vyšetřování se zaměřuje několika směry. Do kulturního světa opery, který je pro Gemmu velkou novinkou, ale pátrá se také po vztazích mrtvého Connora. Docela tradiční pro anglickou detektivku je, že rád sázel na koníčky, pro detektivky vlastně odkudkoliv tradiční věc splňoval Connor také – měl milenku.

Pro fanoušky dvojice Gemma a Duncan bude pravděpodobně zajímavé, že ti dva v knize Až za hrob ještě nechodí, dokonce koukají po podezřelých. Příběh tak pochází teprve z rané spisovatelské tvorby Deborah Crombie, jde v pořadí o třetí knihu ze série, i tak se ale vyznačuje jemným kultivovaným stylem s poklidným tempem vyprávění. Jiný autor by tuhle detektivku určitě dokázal napsat kratší, bez popisů místností či informací o čaji, jaký se pil. Na druhou stranu ale například scéna, která se odehrává v hotelu, který údajně inspiroval román V hotelu Bertram Agathy Christie působí opravdu půvabně.

Některé starší dámy posedávající v křesílcích vypadaly jako naklonované slečny Marplové. Vybledlé vzory jejich šatů (zakryté vlněnými svetry) ladily s jejich vybledlými modrými a fialkovými přelivy. A ty boty, bytelní střevíce… Gemma vedle nich vypadala jako královna módy.

Přesto ale musím dodat, že knihy by mohla být i delší, až na úvodní scénu z Juliina dětství, kdy umřel její bratr Matthew, ji totiž chybí pasáže z pohledu aktérů zločinu.

Nakladatelství Motto vydává příběhy Deborah Crombie v Čechách již několik let a pochvalu si zaslouží za pěkný a jednotný vzhled knih. Přesto ale nezvládli vydání titulu Zelený hrob zcela bez ztráty kytičky. V anotaci totiž zcela chybí informace o tom, že se jedná o jeden z prvních příběhů Gemmy a Duncana, takže člověk může být zpočátku zmaten z toho, že ti dva netvoří milostný pár. V copyrightu je u Deborah Crombie uveden rok 2006, takže ani z toho nejde odvodit, že se ve skutečnosti jedno o příběh už z roku 1996. Upozornění „Nová dvojice anglických detektivů“ na přední straně obálky by po deseti česky vydaných titulech klidně mohlo chybět.

Nehledě na tuto poznámku, která je už jen jakási maličkost, musím říct, že kniha se sice hezky čte, ale žádný obzvlášť netradiční zážitek a zápletku nenabízí. Fanoušci Deborah Crombie by si ji však přesto neměli nechat pro  j i s t o u  věc ujít…

Originál: Leave the Grave Green (1996)
Překlad: Dagmer Brejlová
Vydalo Motto, Praha 2009
248 stran

www.motto.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA