Zlá hra (Veronica Stalwood)

Veronica Stallwood Zlá hraAč je nejnovější česky vydaná detektivka z cyklu Oxfordské zločiny obsahově veskrze moderní, stylem připomíná příběhy, které psala Agatha Christie ve 30. letech. A protože se děj odehrává v Oxfordu, je vhodné zmínit i Colina Dextera.

Zlá hra je inteligentní detektivka, jejíž aktéři se pohybují ve vyšších kruzích. Hlavní hrdinka Kate je autorka historických románů, ostatní aktéři jsou učenci, vědci či podnikatelé. Jsou vzdělaní, zajištění a málokoho by napadlo, že můžou mít něco společného se zločinem.
Kate se vrací z dovolené ve Francii a setkává se se svými novými sousedy: přátelským manželským párem Laurou a Edwardem a poněkud záhadným lektorem z Oxfordu. Manželé jsou takový ten typ Co na srdci, to na jazyku, kdežto Jeremy je uzavřený mladý muž, který cosi skrývá.
Děj se rozjede po několika stránkách a první zápletka se týká hned dvojnásobné vraždy. Jeremyho navštíví tajemná žena a krátce po její návštěvě jsou u jeho vrátek nalezené mrtvoly Laury a Edwarda. Oba byli zastřeleni zblízka a nikdo netuší proč.
Kate, ač nerada, je vtažena do případu. Jeremy ji tajně navštíví a požádá ji o pomoc. Potřebuje, aby doručila jistou zásilku do Oxfordu. Váhá, domnívá se, že soused přehání, když se bojí o svůj život, ale názor velice rychle změní, protože Jeremy umírá. Podle policie byla jeho smrt náhoda, ale Kate ví, že byl zavražděn.
A tak se Kate pouští do vyšetřování. Autorka nenechává řešení záhad až na konec, proto Kate postupně odkrývá různá tajemství. Čtenář se díky tomu nenudí, a navíc nám Stalwood předkládá stále nové a nové záhady, takže není dobré polevit v bdělosti.
Co se týče vraha a jeho motivu, je možné, že něco uhádnete a něco vyřešíte. Ale nejspíš si nedáte dohromady všechno. Jednotlivé části do sebe zapadnou jako díly skládačky a vy na konci překvapeně zjistíte, že se Kate zapletla do zločinu, který přesahuje hranice Anglie.
Styl psaní mi sedí. Jsou tu dialogy, popisy, vnitřní monology a všeho je tak akorát. Knížka je vyvážená a čte se velice dobře. Pobaví a velké plus je, že autorka dokáže své hrdiny shodit a zesměšnit. Nepřistupuje k nim jako k polobohům, naopak si z nich dělá legraci, upozorňuje na jejich nešvary, a protože je to žena, párkrát si rýpne do mužského šovinismu.

Hrdinku Kate jsem si oblíbila snad už na první stránce. Je mladá, atraktivní, stojí oběma nohama pevně na zemi a je příjemně normální. Bere život, jaký je, a je optimistka. O svých sousedech a známých si myslí svoje a umí být i jízlivá a sarkastická. Kate je příjemné osvěžení v plejádě rádoby originálních detektivů, které nám předkládají jiní autoři.
Nevím, jak vy, ale já už mám plné zuby všech možných alkoholiků, maniaků a psychicky labilních jedinců, kteří se nemůžou smířit s tím, že je opustila žena nebo že přišli o práci u policie. Kate je opravdová a její postavě věřím každé slovo.

Originál: Oxford Double (2001)
Překlad: Tomáš Butala
Vydalo nakladatelství Moba, Brno 2012
240 stran
www.mobaknihy.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Veronika Černucká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA