Všechno bude dobré (Deborah Crombie)

Všechno bude Deborah Crombie Všechno bude dobrédobré vyšlo jako druhá kniha po úspěšné prvotině Podíl na smrti.

Duncan Kincaid nachází svou sousedku, k níž ho poutá zvláštní přátelství, mrtvou. Jasmine Dentová měla poslední stádium rakoviny plic, uvažovala o sebevraždě a pitva prokázala předávkování morfiem. Duncanova intuice má však vůči této verzi jisté pochybnosti. Bere si na pomoc seržantku Gemmu Jamesovou a začíná řešit případ, ačkoliv prozatím ještě neoficiálně.

Další překvapení přichází, když zjišťuje, že Jasmine si ho vybrala jako vykonavatele poslední vůle. Duncan má tak možnost blíže poznat všechny blízké této ženy a dozvídá se, že každý z nich mohl mít důvod k její vraždě, i když pro některé by se lépe hodil termín „asistovaná sebevražda“. Ať už bylo motivem dědictví, soucit nebo msta, každá z těchto osob důvod měla.

Zajímavým zpestřením jsou útržky z Jasmininých deníků, díky kterým se Duncan dozvídá o své kamarádce víc informací, než byla tajemná žena ochotna poskytnout za svého života. Právě deníky jsou klíčové pro rozřešení případu.

Vztah Duncana a Gemmy je stále víceméně pouze pracovní, i když osobní sympatie začínají alespoň u Gemmy přerůstat v „něco víc“.

Kniha je stylem hodně podobná Podílu na smrti a liší se od pozdějších knih. Chybí pasáže popisování prostředí, které v případě Deborah Crombie nebývají nudné, ale dodávají silnou atmosféru. Daleko více prostoru je věnováno lidským vztahům. Kniha plná procítění, které je spojené s Jasmininou nemocí a není ani tak bolestínské, jako spíše dusivé. Osobní životní boje mají v této knize nad detektivním příběhem navrch.

Originál: All Shall Be Well Stone, vydalo nakl. Avon Books, New York 2004
Překlad: Dagmar Brejlová
Vydalo: Motto, Praha 2008, www.motto.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA