Bestiář (Robert Masello)

bestiarCo kdyby skutečně existovala zvířata z mýtů a starověkých legend – fénix, gryf, chiméra – a rovnou na předměstí Los Angeles?

Doktor Carter Cox se po „nepříjemnostech“ z předchozí knihy Vigilie rozhodl změnit působiště. Přestěhoval se s rodinou do LA a coby správný paleontolog se šťastně pustil do hledání kosterních pozůstatků dávno vyhynulých tvorů. Jeho žena Beth zatím dostala k prozkoumání vzácný rukopis Bestiáře, zobrazující jiná stvoření – bájná zvířata, zrůdy z divokých snů. Mezitím sledujeme bývalého kapitána Greera, který onen Bestiář v Iráku kdysi našel, ale teď je z něj zahořklý invalidní veterán s nehezkými zvyky. Jeho zájem se brzy upře na veleváženého Araba, majitele knihy. Zadavatel Bethiny restaurátorské práce by přece mohl pustit nějaký ten peníz za to, co pro něj Greer za války udělal, ne?

Tahle kniha má bohužel několik problémů. Například suverénně předpokládá, že už znáte předchozí knihu, a tak není nikde vysvětleno, proč je synek Coxových tak podivný a výjimečný. Rozehrává také několik dějových linek a drobných epizod, které vyprávění malinko tříští. A především už od začátku vykládá karty na stůl a odhaluje, že ony potvory, zobrazené v Bestiáři, skutečně žijí a někdo je pro potěchu pěstuje. Takže je víc než jasné, že ty příšerky, gorgony, mantichory atp., utečou ven a začnou řádit. Otázkou je kdy, a jak autor zaplní to čekání…

Většina dějových linek se nakonec spojí ve velkolepém finále, což je dobře. Ještě lépe bude přečíst si před Bestiářem onu Vigilii, ať je čtenář víc v obraze a nehlodají ho zbytečné otázky. Další plus je, že jsou manželé Coxovi sympatičtí a jejich práce v paleontologii a restaurátorství rukopisů je zajímavá a nenudí – dostala tu hodně prostoru (i když možná až moc.)
Celkově to vzdáleně připomíná knihy Prestona a Childa. Akademické prostředí s temnými chodbami – ať už paleontologický ústav nebo newyorské muzeum, záplava erudovaných vědeckých postupů a informací v přístupné formě, k tomu propojení prozaické reality a nadpřirozených prvků. Jen se tu místo Margo Greenové a agenta Pendergasta pouštějí do problémů doktor Cox se svou ženou. Ale k Prestonově/Childově dokonalosti ještě něco chybí. Omezit rozsah stran, přidat na tempu a na napětí, a nechat si v ruce aspoň pár trumfů. Takhle na překvapení nezbylo moc prostoru.
Nápad s mytologickým bestiářem byl skvělý a mnohoslibný. Autor si s tím však příliš neporadil, nevyužil plně potenciál, který námět měl. Kniha je zajímavá, ale mohla být mnohem lepší…

Originál: Bestiary
Překlad: Eva Romancovová
Vydal: BB art, 2009
408 stran
www.bbart.cz

Share Button

Související příspěvky:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.