Vražda v zastoupení (Josef Škvorecký a Jan Zábrana)

Škvorecký Zábrana Vražda v zastoupeníVražda v zastoupení vyšla před rokem 1989 celkem třikrát, ale pouze pod jménem Jana Zábrany. Roku 1987 se dočkala také televizního zpracování a tak mě napadá, co si asi říkali soudruzi, když se k spoluautorství románu v roce 1990 přihlásil Josef Škvorecký, kanadský nakladatel Milan Kundery a dalších autorů.

Třetí díl je posledním příběhem ze série detektivek Škvoreckého a Zábrany o detektivu Pivoňkovi, i když původně měly vzniknout ještě dva romány odehrávající se po druhé světové válce. Přišel ale srpen 1968, Škvorecký emigroval… Ve společnosti, která se sešla v karlínském činžáku, začíná Jaroslav Pivoňka své vyprávění. Zmíněna je zde Eva Pilarová, z čehož můžeme odvodit, že jsme v šedesátých letech. Pak už se ale přesouváme do minulosti. Píše se rok 1941, doba tedy není nijak veselá.

Detektiva Pivoňku navštěvuje český šmelinář s tím, že mu SS-Gruppenfűhrer Kleingöring (tedy malý Göring, jak sám Pivoňka zdůrazní) zabavil jeho prasata. Je tu ale také daleko vážnější záležitost. Právě tomuto muži, který má v průkazce strany NSDAP číslo 4, někdo ukradl ampuli s cyankáli, Kamaráda Smrt. Pivoňka má vypátrat, kdo to byl, ale než stačí na něco přijít, ampule je použita. Nacistický redaktor Konipas je zavražděn a Pivoňka se pouští do pátrání po pachateli. Vydíral snad Konipas někoho z nacistického režimu? Od Kleingöringa má Pivoňka týden na vypátrání pravdy.

Detektivka se, jak už jsem napsal, rozhodně neodehrává v nijak příjemné době, ale najdeme tu i několik vtipných momentů. Mezi Pivoňkou a jeho láskou Boženkou, kterou si stále ne a ne vzít, nebo když Pivoňku veze drožkář, shánějící se po láhvi slivovice – a mohl bych jmenovat dál.

V knize je sice více němčiny než v Rudišově Nebi pod Berlínem, což ale neznamená, že v ní nenarazíme také na české vlastence, s Jarouškem Pivoňkou a jeho Boženkou v čele. Zmíněny jsou tu skutečné osobnosti doby (Beneš i nacisté), ale třeba také nakladatelství Smrkový (jistě narážka na skutečně existující nakladatelství František Borový) a vystupuje tu také herečka Lída Forstová, žena s ne zrovna dobrou pověstí a vztahy s nacistickými pohlaváry. Jestli byla autorům inspirací skutečná herečka jménem Lída, posuďte sami.

Na motivy Vraždy v zastoupení vznikly kromě televizního filmu z roku 1987 také dva díly seriálu Případy detektivní kanceláře Ostrozrak (na motivy každé detektivky dvojice Š a Z vznikly dvě epizody) – v roli Pivoňky s Ondřejem Vetchým, Barborou Srncovou jako Boženkou, dále třeba s Josefem Somrem, Bobem Kleplem nebo Petrem Bruknerem. I když už jste tenhle seriál viděli, knihu rozhodně mohu doporučit.

Je velmi dobře napsaná, přestože s každou stránkou nestupňuje napětí a má i pár odboček. Oproti seriálovému zpracování překvapí také jiným zakončením, ale více se nesluší prozrazovat…

Vražda v zastoupení obsahuje poznámky na předchozí dvě knihy a vystupují tu také některé stejné postavy, ale jde ji klidně číst samostatně. I přes dobu válečnou milé a dobré počtení.

Moba, Brno 2008, edice Původní česká detektivka, svazek 87
272 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA