Anglie, polovina 19.století – doba ideální k rozehrání různých tajuplných příběhů. Jako třeba toho o vraždě v ulici Black Swan…
Sir Wrexford má velmi nešlechtickou zálibu v chemických pokusech a dost se kvůli tomu hádá s jistým vlivným reverendem. Když je však onen služebník boží krutě zavražděn, je Wrexford prvním podezřelým – oběť měla obličej poleptaný nějakou chemickou látkou. Nonšalantní šlechtic je tedy nucen začít pátrat po pravém vrahovi, protože policie z Bow Street už svého podezřelého má a dál nehledá. Nečekanou pomoc najde u vdovy paní Sloanové, která pod pseudonymem kreslí velmi trefné karikatury společnosti i aktuálního dění – dokonce i toho zavražděného kněze. Společnými silami začnou pátrat ve vyšší společnosti po klubu tzv. intelektuálů, kteří se pokouší vzkřísit alchymii i za cenu lidských životů…
Když si dáte dohromady aristokracii, záhady, temného lorda a kurážnou ženu, vyjde vám z toho obvykle romance Amandy Quick. Andrea Penrose si vybrala hodně podobné téma i styl, pár rozdílů tu ale přeci jen je – oba hlavní hrdinové nejsou kupodivu ihned po setkání strženi nezvladatelnou vášní. Vlastně si dost dlouho nedůvěřují a teprve časem se naučí respektovat. Mnohem větší důraz tu má postupné odhalování souvislostí mezi zavražděnými, Isaacem Newtonem a tajným spolkem.
Autorka vás vrhne do světa lordů s decentními komorníky, Královské akademie, plné učenců, a tajemných šifer dávných alchymiků. Penrose ve svých hlavních postavách spojila dvě protikladné osobnosti, každou s jiným zaměřením, které si vzájemně mohou vypomáhat – paní Sloanová uměleckým cítěním, Wrexford přísnou logikou a fakty. Sice může čtenáře trochu mást, že se na sebe už dávno nevrhli, ale musí si zopakovat, že tohle opravdu není Quicková.
Příběh Andrey Penrose je mnohem temnější a propracovanější, a tak i postavy mají hlubší charaktery (jak jen mohou mít u oddechové historické detektivky, od které nic nečekáte). Ačkoli tedy anotace mohla svádět čtenáře k očekávání romantické zápletky, Penrose dokázala nesklouznout k lacinosti a udržet se daném žánru. Je otázkou, jak to bude dál v chystaných dalších dílech, ale Vražda v Black Swan byla příjemným čtením.
Originál: Murder in Black Swan Lane, 2008
Překlad: Hana Vališová
Vydal: Brána, 2017
325 stran