Poustevník z Eytonského lesa (Ellis Peters)

Vraťme se od současných starostí do světa středověku, kde měli úplně jiné problémy…

Anglické městečko Shrewsbury stále čeká, jak dopadnou boje mezi králem Štěpánem a jeho sestřenicí Matyldou. Píše se rok 1142 a benediktinský klášter si žije svým pomalým tempem, zaplněným modlitbami, rituály a všedním životem. Mezi jejich obyvateli je i desetiletý Richard Ludel, dědic nedalekého panství, kterého do kláštera poslal jeho otec za vzděláním.

A taky aby byl z dosahu ambiciózní babičky, která má s klukem vlastní plány. A tak když otec zemře, nastane o klučíka uctivá, ale vytrvalá tahanice. Opat Radulfus jakožto opatrovník má právo na své straně, babička Dionísia zas hraje na rodinné vazby. Ale je dost možné, že si na svou stranu přivolala i nebeské síly. Od té doby, co je v jejím lese usazený poustevník Cuthbert, dějí se na panství samé nepříjemnosti. A prý je to proto, že se narušila přirozená rovnováha…

Každopádně klid a rovnováhu v Shrewsbury spíš naruší vražda člověka, pro kterého nikdo netruchlí. Pán Boiset byl na své nevolníky zlý, a v oblasti hledal svého uprchlého pracanta. Celé opatství bylo spíš na straně štvance, a tak ho nechali tápat. A teď je mrtvý. Našel přeci jen, koho hledal, a ten se nechtěl nechat chytit? Nebo měl někdo jiný důvod, proč ho v lese zabít? Horší je, že ten stejný večer se ztratil desetiletý Richard. Co když ho nechala unést drahá babička?

Moudrý bratr Cadfael tu bude opět asistovat šerifu Hughu Beringarovi v nelehké úloze strážce spravedlnosti. Tentokrát bude mít úkol ještě těžší. Zákon totiž mluví proti někomu, kdo je bratrovi sympatický. Dokáže z celé situace bývalý křižák vybruslit?

Nové vydání klasické historické série vrací čtenáře do nebezpečných časů, kdy Anglií zmítala válka. Ale v benediktinském klášteře každý najde, co hledá – tedy hlavně klid a bezpečí. A čtenář může být také klidný. Nemusí se bát, že by zlo nezůstalo nepotrestáno a s poslední stránkou nezavládl v celém kraji mír. Alespoň do dalšího dílu…

Originál: The Hermit of Eyton forest, 1989
Překlad: Stanislava Pošustová-Menšíková
Vydal: Mystery Press, 2020
239 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA