Vila mystérií (David Hewson)

David Hewson Vila mystériíVila mystérií je dalším příběhem z řady italských detektivek britského autora Davida Hewsona s detektivem Nicem Costou.

Když je v jednom římském rašeliništi náhodou nalezeno tělo mladé ženy, domnívá se patoložka Tereza Lupová, že je dva tisíce let staré a spíše než jí, tak patří archeologům. Policejní inspektor Leo Falcone ji však vyvede z omylu a poznává v oběti ztracenou nevlastní dceru amerického gangstera Wallise. Vypadá to, že tělo bylo podrobeno starodávnému pohanskému rituálu, a tak je třeba propojit minulost se současností.
Případ dostává na starost Nic Costa a Gianni Peroni. Zprvu nesourodá dvojice, která díky svým problémům paradoxně najde společnou řeč. Nic zatím úspěšně uniká ze spárů alkoholu, které ho pohltily po smrti kolegy a Gianni zase přišel o práci na mravnostním díky setkání s jednou českou prostitutkou. Svérázná patoložka Tereza Lupová je tak trochu typem televizní „Drzé Jordan“, která pro rázné slovo nejde nikdy daleko a ani se nehodlá chovat dle předpisů a detektivní práci nechávat na policistech. Stopy vedou ke starým kultům boha Dionýsa a jakési tajemné Vile mystérií. Tereza stopy následuje tak vehementně, až jí při tom jde o život. Když se ztratí dívka podobné té z rašeliniště, začíná to vypadat, že rituály mají i své místo v současnosti. Vzhledem k pravděpodobné návaznosti je do celého příběhu vtažena DIA v čele s Rachel D`Amatovou, navíc bývalou přítelkyní inspektora Falconeho.
Krutý gangsterský boss Emilio Neri, by měl být už dávno „v důchodu“, jenže stále nestanovil svého nástupce. Kromě dávného sporu, který měl tento mafián s Wallisem, je nucen vyřídit si také své rodinné problémy. Jakpak asi poučí svého nezvedeného synka? Wallise autor líčí jako černošského amerického gangstera na odpočinku, okouzleného antickým Římem a japonskou kulturou.

Je schopen být mafián opravdu milujícím člověkem? Kam až tato láska může zajít? David Hewson si tak trochu bere na paškál různé národy, Američany líčí jako bezohledné hledače suvenýrů, z Češky dělá prostitutku.
Hnacím motorem tohoto napínavého a tajemného thrilleru je patoložka Tereza, která svou nespoutanou a nepřizpůsobivou povahou dodává příběhu energii. I ostatní postavy tu prožívají své barvité a nevyzpytatelné osudy.

Kniha není plná brutality, i když by k ní její námět mohl svádět. Vhodně spojuje a vyvažuje stará mystéria a současný Řím s celou jeho krásou a tajemností, včetně drsné přítomnosti v podobě mafiánských praktik. Policii líčí jako zkorumpovanou, ale i tady se najde pár jedinců, kteří mají snahu se vzepřít a jednat podle pravidel. Řím je představeno jako město, které má své velmi temné stránky na pozadí uchvacující historie. Vila mystérií je zdařilým napínavým a spletitým thrillerem, plným mýtické atmosféry a komplikovaného spojení mezi italskou policií a podsvětím.

Originál: Villa Of Mysteries
Vydaný nakladatelstvím Macmilan, 2003
Překlad: Naďa Funioková
Vydalo nakladatelství Jota, 2008;
www.jota.cz
408 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA