Třicet šest spravedlivých (Sam Bourne)

Sam Bourne Třicet šest spravedlivýchTřicetiletý novinář Will Monroe jr., čerstvě ženatý s půvabnou Beth, se právě stal redaktorem v prestižních novinách The New York Times. Ještě mu ani neoschly vstupní papíry, a už je povolán k první vraždě. Obětí je jistý Howard McCrae, černošský pasák. Pro Willa, který má v novinařině mnohem vyšší ambice, jde zprvu jen o běžnou rutinu, kterých na své cestě vzhůru bude muset vykonat patrně ještě hodně. Při rozhovoru s jistou Letítií, která Howarda před časem poznala, dostane nápad jak z tuctové reportáže udělat něco zajímavějšího. Zjistí totiž, že Howard nebyl jen obyčejný kuplíř, ale dokázal pro Letítii udělat velmi dobrý skutek, i když jí vůbec neznal. A pro ní byl tak rázem „jedním z nejspravedlivějších lidí, které kdy potkala“.

Nápad mladého novináře je v redakci přijat překvapivě příznivě. Život ale jde dál a Will při další reportáži o podivném úmrtí jakéhosi Pata Baxtera, žijícího na druhé straně Spojených států, opět narazí na kohosi, kdo jinak podivínského a militantního samotáře Pata označí za „spravedlivého“. Než si Will stačí uvědomit souvislosti, dostane na mobil zprávu „Máme Vaši ženu, za žádnou cenu nevolejte policii!“ Šokovaný Will se vrací do New Yorku, manželku doma nenachází. Neví, co má dělat, na policii se neobrátí, ale ani následná očekávaná žádost o výkupné nepřichází.

Mezitím jsou na různých místech světa zdánlivě bez souvislosti vražděni lidé, kteří nikdy nic špatného neudělali, naopak se ze všech sil snaží pomáhat druhým. Rukou různých vrahů tak sejde ze světa tu kněz v Brazílii, tu misionář v Africe, jinde se obětí stává zdravotní bratr či indický lékař.

S výčitkami, že se díky své práci málo Beth věnoval, snaží se Will na vlastní pěst zjistit, co za podivným vzkazem vězí. Pátrání ho brzy přivede do židovské čtvrti Crown Heights, kde brzy na vlastní kůži tvrdě pocítí, že tam není vítán a musí se dokonce strachovat o vlastní život. Nicméně se mu dostane utvrzení, že jeho manželka je opravdu kdesi ukryta v této čtvrti. Jediné, co se po něm žádá, je, aby nic nepodnikal a čekal, až se věc, která je údajně daleko vážnější, než si Will umí představit, vyřeší.

To však novinářský elév odmítá. Spojence má ovšem pouze ve svém otci, renomovaném právníkovi, později ve svém kamarádu Tomovi, tajemnému pisateli šifrovaných zpráv, a také bývalé lásce ze školních let, která si říká TC. Ta je právě Willovi cennou pomocnicí, protože je specialistkou na vše, co se týká Židů, jejich víry a způsobu života. Postupně rozplétají opravdu něco, na co by jim ani nejdivočejší sny nestačily …

„Třicet šest spravedlivých“ čtyřicetiletého britského novináře Sama Bourna (vl. Jménem Jonathan Freedland) se veze na vlně módních thrillerů s náboženskou tématikou, která je spjata v poslední době s hojně diskutovanými díly Dana Browna. Právě tento román je s Brownovými příběhy hodně srovnáván. Podoba nespočívá jen v obsáhlosti díla (přes 440 stran), i ve „Spravedlivých“ není nouze o napětí od začátku až do konce, o objevování málo známých dávných náboženských mýtů a legend. Nechybí ani tajemné vzkazy, které je nutno rozluštit jen za pomocí znalosti teologie, historie či dokonce šifrování. K tomu všemu hrdinům pomáhá moderní technika – internet, chytré mobilní telefony, komunikátory atd.

Jde jistě o zajímavý výlet do míst, která běžný smrtelník těžko pozná, o setkání s lidmi, o kterých jste patrně dosud mnoho nevěděli (Židé opravdu nejsou jen ti z anekdot o Sáře a Kohnovi). Ani Bournův román nepostrádá „moderní“ šokující pointu, která vyplave na povrch v samotném závěru, i když nutno pokývnutím hlavy uznat, že jisté vodítko k této pointě je nastíněno už někdy v začátku příběhu.

Originální titul: The Righteous Men (2006)
Vydáno: HarperCollins, Londýn (2006)
Vydání v České republice: Euromedia Group k.s. (2007)
Přeložil: Josef Hanzlík (2007)

 

Share Button

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.