Ten šperk byl náš (Colin Dexter)

V roce 1975 vyšel Dexterův první román s vrchním inspektorem Morsem. Později vznikl také seriál Inspektor Morse uváděný i v Čechách, ale většina epizod nebyla podle námětu Colina Dextera, pouze se v něm objevovaly titulní postavy Colina Dextera (podobně též např. seriály Vraždy v Midsomeru, Dalziel a Pascoe, Perry Mason). U příběhu Ten šperk byl náš je to ale jinak – „vznikl zčásti na základě původního scénáře Colina Dextera, napsaného pro seriál Inspektor Morse,“ jak je uvedeno na začátku knihy. Další zajímavostí je poznámka, že ne všechny postavy knihy jsou smyšlené.

Co se týče děje, je to stará dobrá morseovka, nejprve jsou nám představeny titulní postavy příběhu; skupinka americký turistů, ale také oxfordští „domorodci“ a pak se dočkáme smrti. V jednom z pokojů hotelu, kde jsou ubytováni Američané, jedna turistka zemřela zřejmě na selhání srdce a zmizela kabelka s drahocenným šperkem, který vezla do zdejšího muzea. Ale to není poslední úmrtí.
I v této dexterovce se Morse zakouká do jedné ženy, tentokrát alkoholičky, i v tomto románu se dočkáme řady zajímavých teorií, než na závěr Morse předloží tu správnou a naštěstí podrobně a srozumitelně vysvětlenou.

The Jewel That Was Ours
Překlad: Radim Klekner
Vydal: BB art, Praha 1998

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Juan Zamora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA