Nevítaný host (Shari Lapena)

Skvělá autorka, která si udělala jméno už po dvou thrillerech, pokračuje ve spanilé jízdě.

Po dvou thrillerech z domácího prostředí Shari změnila styl a její nová kniha záměrně připomíná autorčinu oblíbenou Agathu Christie a její detektivky s uzavřeným okruhem podezřelých, kde se obviňují všichni navzájem…

Na zasněžený víkend dorazilo do hotýlku kdesi v horách deset hostů, různých nátur a postavení. Milenci, snoubenci, manželé po x letech, kamarádky, jedna spisovatelka a právník. Sněhová vánice je ale naprosto odřízne od světa (ne že by wi-fi nebo signál měli i předtím). A v sobotu ráno je jeden z nich nalezen mrtvý, a přirozená příčina to nebyla. Nejistota a strach se začnou plížit mezi hosty…

Báječně nostalgická atmosféra noblesního hotýlku ze starých časů ještě podtrhuje podobnost s Agathou. Úvod jako by vypadl z Pasti na myši, nejslavnější Agathiny divadelní hry, zasazené – překvapivě – do sněhem odříznutého hotelu.

Shari tady využívá svou fascinující schopnost vcítit se do postav, díky střídání úhlů pohledu poznáváme charaktery jednotlivých návštěvníků a jejich obavy, běžné starosti i tajemství. Když zemře druhý člověk, nervozita by se dala krájet a přechází spolehlivě i na čtenáře.

Pokud první polovina připomínala Past na myši, v druhé, i díky odhalování tajemství jednotlivých aktérů, si zas vzpomeneme na Deset malých černoušků. Včetně nervydrásající nálady, přiostřené pro současné čtenáře, co se rádi bojí, do naprosté krajnosti.

Nevítaný host je zprvu detektivka klasického střihu, postupně vygradovaná až málem do thrilleru. Umím si představit tenhle příběh na divadle – originál by sice už nepřekonal, ale fungoval by i tak skvěle – přikoval by diváky k sedačkám stejně jako čtenáře doma ke křeslům. Já bych si lístek koupila.

Originál: An Unwanted guest, 2018
Překlad: Jana Kuncová
Vydal: Kalibr, 2019
253 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA