Američan, pracující v Ženevě a žijící v Oslu, napsal román, který nejdřív nechtěli vydat, aby se posléze stal Knihou roku…

Vystudoval Mezinárodní práva a Studia mezinárodní bezpečnosti a později pracoval 15 let pro OSN v institutu pro odzbrojování. Oženil se s pracovnicí Červeného kříže původem z Norska a nyní spolu s rodinou žije v Oslu.
Kromě řady odborných publikací napsal i působivý románový debut Norsko v noci, který posbíral jak pochvalné kritiky, tak i řadu nominací a ocenění. Neobvyklým hrdinou je 82-letý veterán korejské války, který se za vnučkou přestěhuje do Norska, kde se zaplete do nebezpečné situace. Román kombinuje thrillerové schéma honičky s tématy stáří, odcházející generace a žalu.
Cesta k vydání knihy však nebyla jednoduchá. Miller se pokoušel dva roky udat román nakladatelstvím. Těm se sice rukopis líbil, ale byl nezařaditelný a tudíž těžko prodejný. Po třiceti odmítnutích ve velkých amerických a britských nakladatelstvích to autor zkusil z jiné strany – poslal svůj rukopis do nakladatelství norského, kde obvykle rukopisy v angličtině nevydávají, ale na druhou stranu mají silnou čtenářskou základnu a vřelý vztah k literatuře. Odtamtud už se přes německé, francouzské a nizozemské vydání dočkal i anglického – i když nejprve v Austrálii… Po vydání v Americe byl titul označen jako Kniha roku podle listu Guardian i Financial Times.
Román je popisován jako „podivný hybrid: částečně paměti, částečně policejní procedurálka, sociopolitická studie i existenciální meditace“. Údajně je to také „nejzábavnější kniha o válečných zločinech a demenci, jakou jste kdy četli.“
OCENĚNÍ ::
2013 – CWA John Creasey Debut Dagger
2014 – eDunnit award (nejlepší e-kniha na festivalu Crimefest)
Více o cenách
VYŠLO ČESKY ::
- Norsko v noci (Norwegian by Night, 2012; Kniha Zlin, 2015/4) NOVINKA