Sluneční bouře (Asa Larssonová)

Že jsou severské detektivky zvláštně temnéAsa Larssonová Sluneční bouře, bývá téměř pravidlem. Kniha Sluneční bouře švédské autorky Asy Larssonové se převážně odehrává za severním polárním kruhem, a to je pouze jeden z důvodů, ze kterého Vás bude při čtení mrazit.
Rebecka Martinssonová je daňová poradkyně a právě vyslechla zprávu, jak byl zavražděn kazatel Viktor, zvaný „Rajský chlapec“, spojený s její minulosti. Chvíli nato Rebecku kontaktuje Sanna, její bývalá kamarádka, a žádá o pomoc, protože právě ona bratrovo tělo našla. Jak správně předpokládá, bude považována za podezřelou. Spolu s naší právničkou se tedy vracíme do jejího dětství, města Kiruna za severním polárním kruhem.
Policejní inspektorka Anna-Marie Mellaová je ve vysokém stupni těhotenství a měla by se věnovat kancelářské práci, na prosbu svého kolegy Svena-Erika se vrací na výpomoc.
Zástupce vrchního prokurátora Carl von Post doufá, že si na tomto případu vylepší své jméno a postup v kariéře bude jen otázkou krátkého času.
Viktor byl velmi děsivým způsobem zavražděn v kostele náboženského společenství, které kdysi založil. Tohle společenství je velmi uzavřené a Rebecka, která kdysi za dramatických okolností opustila nejen komunitu, ale i město, má na první pohled všude zavřené dveře. Berou ji jako odpadlici a nechtějí s ní komunikovat. Jednoduché jednání nemá ani s policií a jediné o co se může opřít, je jméno významné právnické firmy, kde Rebecka pracovala. Jelikož ale o její přímé spojitosti s tímto případem ve firmě nevědí, možná se bude jednat o práci minulou. K tomu chrání krásnou, éterickou a muži obletovanou Sannu s jejími dvěma dcerami. Rebecka se musí spoléhat hlavně na sebe a na vše z temné minulosti, co by jí mohlo pomoci ochránit nejen dávnou přítelkyni, ale i Rebecku samotnou.
Sluneční bouře je prvotinou švédské autorky Asy Larssonové, která pracovala stejně jako hlavní postava její série jako daňová poradkyně, nyní se však věnuje pouze psaní.
Autorka je brilantní vypravěčka a dokáže čtenáře umě vést i tématem, které mu právě není nejbližší. Má velký cit pro udržení napětí, které je skutečně všudypřítomné. Bravurně střídá obrazy z minulosti, se současností.
Kniha by vás měla přitáhnout už od prvních řádků. Ase Larssonové se to v tomto příběhu podařilo už v prvních řádcích, kde popisuje zvláštním poetickým způsobem Viktorovu násilnou smrt. Mrazivě děsivý příběh podporuje autorčino líčení místní přírody pod návaly sněhu a opuštěná místa. Náboženská komunita není právě milé společenství. Díky vraždě jsou v něm všichni vystrašeni a potýkají se i s nejistotou o další osud. Své zájmy sledují a tajemství skrývají hlavní představitelé církevní komunity. Příběh skrývá spoustu značně svérázných postav a právě jejich prokreslení se Ase Larssonové zdařilo a patří k důvodu, proč Sluneční bouře rozhodně není „jen obyčejná detektivka“.
Kniha není rozčleněna do kapitol, ale do jednotlivých dnů:“Byl večer…“ a na další stránce „a bylo jitro, den první“
Že se v tomto thrilleru najde i humor a ironie naznačuje následující ukázka:
Dva mladší muži kolem něj dychtivě kroužili jako nedočkaví pejsci. Neslyšela je, ale viděla, jak Rantakyröovi a Olssonovi překotně vycházejí z úst slova a tvoří obláčky páry jako bílé bubliny. Pejsci ji pozdravili jako první veselým štěkotem, hned jak ji uviděli.
“Nazdárek,“ zaštěkal Tomy Rantakyrö. „Jak se máme?“
K dalšímu plusu této knihy patří i závěr, který nechává otevřený prostor.
Bláznivé, tajemné, děsivé, báječné!
Sluneční bouře prošla i filmovým zpracováním (Solstrom, Švédsko/Finsko, 2007) a hlavní role se ujala bývalá bondgirl Izabella Scorupco.
Rebecka Martinssonová se stala spojovací postavou série, která má prozatím pět dílů (2009 – Guds starka arm).
Nakladatelství Host už plánuje vydání druhé knihy s názvem Prolitá krev.

 

Originál: Solstorm, 2003
Překlad Jana Holá
Vydalo nakladatelství HOST
Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA