Roger Smith

Jihoafrický autor drsných kriminálních thrillerů s politickým pozadím

*Johannesburg, Jihoafrická republika

smith-roger
Foto: Dieter Losskarn

„Smith píše s brutální krásou“, „Mistr chladného popisu noční můry“. Tak o něm píší některé renomované deníky. Romány Rogera Smithe skutečně vynikají nezvyklým násilím, neutěšeným prostředím, všudypřítomnou korupcí i dávnými kmenovými pověrami. Přesto nacházejí kladné přijetí jak u čtenářů, tak u kritiků, díky čemuž získaly několik ocenění a nominací. Pravidelně se vyskytují na předních příčkách různých žebříčků prodejnosti. Může za to bezesporu autorova dokonalá znalost prostředí a politické situace v zemi na jihu Afriky. Právě politika s veškerou její možnou špínou často stojí za většinou zla ve Smithových románech.

Scenárista, režisér a producent Roger Smith se narodil v Johannesburgu. Vyrůstal zde během šedesátých a sedmdesátých let. V sedmnácti letech byl odveden do armády, ve které byl svědkem osobní i institucionalizované brutality, což v něm zanechalo hluboký otisk.

Ke konci devadesátých let, znechucen Johannesburgem, se přestěhoval do Kapského Města. Zde si bezstarostně užíval několik let sluníčka a pláží. Pak se seznámil se ženou, která pocházela z  místa známého pod názvem Cape Flats. Na této planině se rozkládá východní předměstí Kapského Města. Je to ghetto původních černošských obyvatel tohoto známého přístavu, kteří odtud byli vystěhováni bělochy. Podle některých zdrojů jde o jedno z nejnebezpečnějších míst na světě, které dokonce předčí Bagdád, Rio de Janeiro nebo Juarez v Mexiku. Smithovi seznámení s dívkou (která se později stala jeho ženou) otevřelo oči natolik, že konečně viděl pravou tvář tohoto města. Takovou, kterou zrovna mnoho zahraničních turistů neuvidí.

Přesto v Kapském Městě zůstal. V roce 2007 se rozhodl, že zkusí psát kriminální romány. O dva roky později mu vyšel první titul s názvem Mixed Blood. U svého pracovního stolu v sídle s výhledem na Atlantský oceán k dnešku napsal celkem osm románů, jež byly postupně přeloženy do osmi jazyků. V USA se údajně připravuje filmová verze jeho prvotiny, ve které by si měl zahrát známý černošský herec Samuel L. Jackson (Kingsman: Tajná služba). Smith si zkusil i horor – titul Vile Blood ale napsal pod pseudonymem Max Wilde.

Čeští čtenáři mají prvně možnost seznámit se s tvorbou tohoto Jihoafričana díky nakladatelství Panteon, které v roce 2015 vydává jeho román Prašné víry.

Roger Smith má řadu oblíbených autorů, kteří ho zároveň ovlivnili. Patří k nim Donald E. Westlake, Elmore Leonard, Jim Thompson, Raymond Chandler, Dashiel Hammett nebo James Ellroy.

O své tvorbě Roger Smith říká: „Mé knihy se odehrávají v Jihoafrické republice, v nejzkorumpovanější zemi s největší zločinností na světě a psaní fiktivních krimi příběhů je jediná rozumná odpověď na zdejší život.“

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ::
www.rogersmithbooks.com

OCENĚNÍ ::
2013 – Golden Post Award – Capture – za vynikající kriminální příběh

VYŠLO ČESKY ::

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA