Jedna vražda stačí (Ivana Hutařová)

Ivana Hutařová Jedna vražda stačíZačíná doba, kdy více či méně přemýšlíme, kam se vydáme prožít svou dovolenou. Beletristická prvotina Ivany Hutařové nás vyloženě naláká do Chorvatska a potěší čtenáře přívětivých příběhů s napětím. Knihu Jedna vražda stačí vydalo nakladatelství JaS na podzim 2011.
Matylda Pekárková jde právě do důchodu a rodina se jí rozhodne čas trochu zpříjemnit tím, že jí zaplatí čtrnáctidenní zájezd do Chorvatska.
Manžel workoholik by nebyl schopen tak dlouhou dobu zůstat bez práce, tak je s Matyldou na cesty vyslána fenka Dorotka. Skvělá dvojka se tedy vydává na dovolenou a namísto pohody se jim do cesty připlétají podivné situace a nehody.
Už během cesty na Istrii poznává jednotlivé účastníky zájezdu. Mladou matku Sylvu s dítětem, trojici manželských párů zvanou „sextet“ a další. Ze všech osob naváže přátelství se čtrnáctiletým klukem Danem, který se vydal na dovolenou s dědečkem. Podivné? Ale ne, pokud se začtete, zjistíte, že je jejich kamarádství oboustranně výhodné. Čtyři starší kamarádky se snaží dělat Matyldě společnost, i když ona by občas uvítala samotu s Dorotkou. Matyldu čeká i setkání s osobou z minulosti, kterou by na tomto místě nejméně čekala a nebude to setkání příjemné. Už první den při procházce najde zraněného muže a přivolá policii. Nedaleký lesík, kde muže našla, v ní občas vzbuzuje hrůzu, stejně jako nůž s dlouhým ostřím, který do Matyldina apartmánu určitě nepatří. Záhady se stupňují a zvědavost stoupá. Ze zranění je najednou vražda a ne poslední.
Matylda tak trochu svádí ke srovnání se slečnou Marplovou. Česká hrdinka je však sympatičtější a není tak vtíravá, zkrátka příjemná osoba, se zdravou dávkou sebeironie, se kterou se každý rád dá do hovoru. Díky tomu získává spoustu informací a pro svůj pozorovací talent a dedukční schopnosti se jí daří části skládačky dávat na ta správná místa.
Druhá polovina zajímavé dvojice, fenka Dorotka, je milovnicí ryb a ráda si dá i skleničku alkoholu. Její postava je pro knihu příjemným zpestřením a dodává jí vlídnosti.
Co se Ivaně Hutařové rozhodně povedlo, bylo vylíčení nádherného místa pro dovolenou včetně všech nezbytných aktivit jako koupání, procházek po pláži, výletu na lodi, návštěvy soukromé vinice, zkrátka všeho, co k dovolené patří. S troškou fantazie jste se tak mohli ocitnout přímo na Istrii, slyšet šplouchání vln a cítit vůni moře. Autorka umí dobře skládat zajímavé lidské mozaiky osudů.
Kniha Jedna vražda stačí je zkrátka příjemná oddychová novela s mírnou dávkou napětí a typicky českými postavami v situacích, které mohou potkat kohokoliv. Autorka sama říká, že nechtěla napsat přímo detektivku, ale příběh se záhadami a tajemstvím a to se Ivaně Hutařové rozhodně povedlo.
Podle informací z nakladatelství JaS to vypadá, že další díl série Matylda na stopě by měl být napínavější než jednička. Vražedný advent byste měli najít na knižních pultech ještě v tomto roce.

Vydalo: nakladatelství JaS, 2011
Ilustrace: Klára Mayerová
160 stran
www.jasknihy.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA