Před více než třiceti lety policie dopadla a zabila sériového vraha. Hrůzný nález na zahradě domu jednoho z aktérů tehdejších událostí však naznačuje, že by mohlo být všechno jinak. Má obávaný sériový vrah následovníka nebo měli pravdu ti, kterým se tehdy na dopadení něco nezdálo?
V roce 1985 policejní skupina vedená kapitánem Edwardem Shankem dopadla obávaného sériového vraha jménem Rufus Wedge, který řadu let děsil severozápad Spojených států jako „Řezník z Bacon Hill“. Při zásahu byl Wedge zastřelen.
Seattle, současnost. Osmdesátiletý Edward Shank před čtyřmi měsíci ovdověl. Zdravotní problémy ho trápí stále víc, a tak se bývalý šéf policie rozhodne přestěhovat do luxusního domova pro seniory. Svůj viktoriánský dům zanechává vnukovi Mattovi, jedinému členovi rodiny, který mu ještě zbyl (Shankova jediná dcera Lucy zemřela před mnoha lety na předávkování drogami).
Mattovi se daří po všech stránkách. S recepty své původem filipínské babičky nejprve zabodoval v pojízdných stáncích a nyní je majitelem prosperující a vyhlášené restaurace. Již tři roky žije s atraktivní přítelkyní Sam. Jednoho dne najde při rekonstrukci dědečkova domu zakopanou bednu, obsahující hrůzný nález. Jak se k čerstvě odhalenému tajemství své rodiny postaví? Bude se chovat, jako že život jde dál, nebo půjde s pravdou na světlo a zničí tak svou kariéru?
Sam mezitím pracuje na své knize o sériových vrazích. Je přesvědčená, že kdysi i její matku zavraždil Řezník, i když se tak stalo dva roky po zastřelení Rufuse Wedgeho. Když se v jejím okolí stanou další vraždy, vše nasvědčuje tomu, že Řezníka někdo kopíruje. Nebo ne? Nezastřelila tehdy nakonec policie nesprávného člověka?
Dvaačtyřicetiletá Jennifer Hillier je původem Kanaďanka, která se posléze přestěhovala s manželem do Seattlu, kde se díky přebytku volného času pustila do psaní. Dnes je autorkou čtyř temných thrillerů, z nichž tři vyšly také v češtině – Pronásledovaná, Řezník a Wonderland – Země divů. Čtvrtý titul – Freak – na českou verzi zatím zřejmě čeká. Hillier děj svých románů umísťuje převážně právě do Seattlu nebo jeho blízkého okolí (fiktivní městečko Seaside ve Wonderlandu). Její tvorba je ovlivněna především Stephenem Kingem a také americkou autorkou Chelseou Cain.
Při čtení Wonderlandu, námi nedávno recenzovaného thrilleru z prostředí lunaparku, jsem byl nadšený z objevení nové, skvěle píšící autorky. A tohle nadšení ze mě nevyprchalo ani při čtení Řezníka (byl napsán ještě před Wonderlandem, ale česky vyšel o něco později), který je podle mého názoru ještě lepší. Autorka v něm jen potvrzuje, že si své místo coby čerstvý přírůstek v mém seznamu oblíbených autorů zaslouží. Výborně vymýšlené, skvěle napsané, za pár dnů přečtené – tak by se dal ve stručnosti popsat její román, kterému by nejlépe slušelo označení psychothriller.
Anotace Řezníka nezmiňují jeden fakt, který je čtenáři znám už během prvních pár stránek a na kterém román v podstatě staví. Budu se mu tedy snažit vyhnout. Co mohu prozradit je to, že jde o román, ve kterém sice skoro hned víme, kdo je tou hlavní zápornou postavou, nicméně tady jde hlavně o to, kdo co ví, co neví, případně co by měl vědět. A co by asi udělal, kdyby se to dozvěděl. Přitom je tohle vše přehledně napsané, bez zbytečných oklik. Protože knihy téhle Kanaďanky fungují jako kvalitní a dobře promazaný stroj – každý dílek, každé ozubené kolečko, přesně zapadne na své místo a četba takové knihy je příjemný prožitek. Samozřejmě spojený a patřičným mrazením v zádech…
Jennifer se totiž podařilo stvořit opravdu působivého a nechutného „záporáka“, který má velkou šanci zapsat se do nějakého pomyslného žebříčku knižních padouchů. V některých scénách sice dokonce oplývá jakýmsi černým humorem, ale Jennifer nám rozhodně nedovolí pociťovat k němu nějaké sympatie (i když neříkám, že bych s ním averzi k některým lidem z jeho okolí nesdílel). Naopak jsou tu zase postava, kterou bychom mohli považovat zprvu za kladnou, ale u které vidíme, jak je negativními emocemi pohlcována a jak vůbec není jasné, zdali s nimi dokáže bojovat, nebo jim nakonec i díky jistému předurčení podlehne.
To ještě není všechno. I když se zdá, že jsou karty rozdány hned od začátku a celý román je vlastně taková partie několika hráčů, kterou s napětím sledujeme, neznamená to, že bychom byli ochuzeni o nějaké překvapení. Což platí hlavně v závěru… I když tak trochu bychom něco z toho předpokládat mohli, ale to si nejspíš řeknete stejně jako já, až když k tomu odhalení dojde.
Stejně jako řada jiných autorů, i Jennifer prosadila do svého románu několik prvků ze svého soukromí. Jelikož má filipínské kořeny, je i Mattova zesnulá babička, jejíž recepty vnuk proslavil, původem Filipínka. Jídla, která jsou v románu zmíněna, a které nadšený a nadaný kuchař Matt proslavil, jako třeba adobo nebo lumpia, skutečně existují. Sam se zase seznámí s jednou z postav pomocí diskusního fóra The Serial Killer Files, který také existuje (www.serialkillerfiles.com) – jde o autorčin vlastní blog.
Řezník je poctivý thriller, ve kterém nechybí slušně propracovaná psychologie postav, napětí, zvrácenost a šokující detaily. Stejně tak jako ve Wonderlandu fungoval kontrast mezi lesklým a barvitým pouťovým světem a temnými událostmi v pozadí, i tady najdeme něco podobného. Na první pohled se ocitneme ve zdánlivě bezstarostném Mattově světě třicátníků, v prostředí oblíbených restaurací, pohodlných a přepychovým domů či bytů, ale rychle zjistíme, že Seattle v podání Jennifer Hillier může být celkem nebezpečné místo, kde není radno vycházet v noci z domu, pomáhat cizím lidem, ani se s nimi zastavovat na kus řeči. Číhá tu zkaženost, nebezpečí a sadismus, přičemž ti zlí nemusí být na první pohled patrní. Zkrátka a dobře, to pravé pozvání pro Vás, milovníky syrových thrillerů…
Originální titul: The Butcher (2014)
Vydáno: Pocket Books, a Division of Simon & Schuster, Inc., New York (2014)
Vydání v České republice: Baronet (2016)
Přeložil: Lumír Mikulka (2016)
349 stran