Poslechněte si 9 případů Sherlocka Holmese v Meteoru nebo ze záznamu zdarma

O prázdninách se do Meteoru vracejí legendární případy Sherlocka Holmese. 9 případů, 1 Holmes, ale 5 Watsonů. A případy, kde hlavní roli hraje věda.

Holmes v MeteoruDevítku případů napsaných původně pro Meteor se Svatoplukem Benešem jako Holmesem poslouchejte na Dvojce od 2. července do 27. srpna každou prázdninovou sobotu v 8:05. Každý případ bude po odvysílání ještě týden dostupný k poslechu zdarma na stránkách Meteoru, ale i Her a četeb nebo Krimi audioknih

Vědecký přístup Holmese

Možná si říkáte, co ten dělal v Meteoru, pořadu o vědě? Ale ono to není tak překvapující. Sherlock Holmes přece vždy využíval vědecké postupy, metody a znalosti, které mu pomáhaly řešit zapeklité případy. Své okolí ohromoval znalostmi různých vědních disciplín a na prvním místě to byla chemie.

V roce 1959 dokonce vyšla kniha Chemické případy Sherlocka Holmese. Tu samozřejmě nenapsal Sir Arthur Conan Doyle, který zemřel roku 1930, ale skutečný vědec: polský chemik Wacław Gołembowicz.

Kniha zřejmě zaujala i tehdejší redakci Meteoru. Pět z devíti chemických povídek zdramatizoval Zdeněk Bidlo, hlas Sherlocku Holmesovi propůjčil Bohuš Záhorský a dr. Watsonovi Jaromír Spal. Premiéru měly tyto příběhy v červenci 1965.

Zlatá éra Holmese v Meteoru

Následovala 12 let dlouhá pauza, teprve koncem 70. let se natáčely další díly. Bohuše Záhorského (patrně už ze zdravotních důvodů) nahradil Svatopluk Beneš. Příběhy dostaly také jiný ráz, přibyl nadhled, humor. Holmes byl vyměněn, ale Watsonův hlas Jaromíra Spala zůstal ještě v devíti dílech až do roku 1981, kdy zemřel.

Pak se představitelé Watsona střídali jeden za druhým: v 80. letech bylo natočeno dalších 16 případů, vždy po jednom díle hráli Watsona Miloš Kopecký, Jiří Adamíra a Josef Bláha. Teprve od roku 1986 se dvojice ustálila, Watsonem se stal Jiří Císler a natočil 13 dílů.

Celkem bylo (většinou pod vedením režiséra Karla Weinlicha) natočeno pro Meteor 30 případů Sherlocka Holmese. Po prvních pěti podle knihy polského chemika, následovalo 16 případů českého spisovatele Rudolfa Čechury a sedm hlavního redaktora Meteoru Josefa Kleibla.

Poklady z archivu

Bohužel dva případy se v archivu rozhlasu nedochovaly. Jde o díly Sherlock Holmes a třeboňští kapři a Sherlock Holmes a případ s diamantem a včelami. Naštěstí pro nás byly čtyři díly s Jaromírem Spalem přetočeny Jiřím Cízlerem, takže třeboňské kapry přeci jen v jiné verzi máme.

V Meteoru se případy Sherlocka Holmese reprízovaly naposledy od listopadu 2008, kdy se pořadu autorsky ujal Marek Janáč v nové moderátorské dvojici s Kateřinou Březinovou. Nazrál tedy čas připomenout tyto skvosty rozhlasového archivu všem pamětníkům Meteoru a poprvé je představit mladým posluchačům.

Pro vysílání jsme udělali průřez všemi těmi Watsony. Uslyšíte dva případy s Jaromírem Spalem, po jednom s Milošem Kopeckým, Jiřím Adamírou, Josefem Bláhou, pak jeden díl, kde Watson nevystupuje vůbec, a čtyři díly s Jiřím Císlerem.

Poslech v Meteoru

Případy můžete slyšet na konci každého prázdninového Meteoru, který začíná v obvyklý pravidelný čas po 8:00 v sobotu. Po premiéře najdete případy k poslechu ještě po dobu 7 dní na webu Meteoru nebo Dvojky.

Seznam vysílaných případů

2. 7. Sherlock Holmes a případ s včelou

  • premiéra 24. 9. 1977, hrají: Svatopluk Beneš, Jaromír Spal, Oldřich Vlach a další

9. 7. Sherlock Holmes a případ s ptáky

  • premiéra 22. 10. 1977, hrají: Svatopluk Beneš, Jaromír Spal, Vladimír Ráž, František Filipovský a další

16. 7. Sherlock Holmes a ovčí sýr

  • remiéra 4. 12. 1982, hrají: Svatopluk Beneš, Jiří Adamíra, Jiří Lír a další

23. 7. Sherlock Holmes a případ s čtverzubcem

  • premiéra 25. 5. 1985, hrají: Svatopluk Beneš, Josef Bláha, Eduard Cupák a další

30. 7. Sherlock Holmes a expert

  • premiéra 12. 12. 1981, hrají: Svatopluk Beneš, Miloš Kopecký, Jan Teplý, Vladimír Ráž a další

6. 8. Sherlock Holmes a případ dvou houslistů

  • premiéra 7. 10. 1989, hrají: Svatopluk Beneš, Bohumil Pastorek, Jiří Holý a další

13. 8. Sherlock Holmes a případ s Lví hřívou

  • premiéra 17. 1. 1987, hrají: Svatopluk Beneš, Jiří Císler, Ferdinand Krůta, Jiří Adamíra a další

20. 8. Sherlock Holmes a rybářská rovnice

  • premiéra 9. 4. 1988, hrají: Svatopluk Beneš, Jiří Císler, Oldřich Vízner a další

27. 8. Sherlock Holmes a případ podivné známky

  • premiéra 10. 12. 1988, hrají: Svatopluk Beneš, Jiří Císler, Marie Marešová a další

Zdroj: TZ ČRo Dvojka

Share Button

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.