Rakev pro dva (Quintin Jardine)

Quintin Jardine Rakev pro dvaV pořadí druhý příběh, jehož hlavní hrdina je soukromý vyšetřovatel Oz Blackstone.

Ozi a jeho přítelkyně Primavera získali díky své předchozí práci značnou část z ukradené (nalezené a vrácené) sumy peněz.

Vydají se na cesty, navštíví Španělsko, kde jim učaruje krásná přírodní scenerie natolik, že se rozhodnou chvíli pobýt. A z chvíle a pronajatého bytu je náhle koupený byt a dlouhodobý pobyt.

Zdá se, že idyla nemůže trvat věčně, Prim se začíná nudit a ,,dokope“ Oziho k tomu, aby spolu začali ve Španělsku podnikat. Diskrétní vyšetřování pro anglické klienty je obdobou toho, co Oz dělal už předtím a v čem je skutečně dobrý. A díky tomu, že v jejich staré domovině zůstala Oziho dávná láska Jan, která se mu stará o účetnictví, mohou s její pomocí začít. Pár inzerátů do prestižního tisku, starost o pronájem půdního bytu, to vše Jan zařídí.

Netrvá totiž dlouho a jsou zapleteni do podivné vraždy. Majitel místního hostince požádá o pomoc v nanejvýš choulostivé záležitosti – přemístění mrtvoly. Ta se objevila ve dvojhrobě při archeologických vykopávkách. A takový nález mohl odradit turisty.

Ozi s Primaverou se ocitají v divokém víru událostí. Oziho klient koupil obraz, fascinující až k závrati s podpisem Dalí. Je, či není tohle originál? Co je pravdy na tom, že Dalí před smrtí podepsal několik prázdných pláten? Koupil Oziho klient v prapodivné aukci za skvělou cenu neznámé Dalího dílo, nebo se nechal napálit?

Autor Quintin Jardine rozehraje skvělou šachovou partii, v níž do děje promlouvá i fakt, že Katalánsko a Španělsko jsou i nejsou totéž.

Pro znalce série rozhodně povinnost, charakter všech postav se zde rozvíjí – dozvíme se, jak je na tom Jan s Noosh, jak pokračuje vztah Oziho otce a ,,tety“ Mary, matky Jan, objeví se množství informací o samotném Katalánsku.

Znalost předchozí knihy Blackstoneovy úklady se hodí, ale nejde o nutnost, vše lze snadno odvodit z děje, poznámek postav a stále tu máme velmi slušnou detektivku.

Osobně mohu říct, že Davidoff, jedna z hlavních postav knihy, je vykreslena s takovou životností, že mě naprosto uchvátila. Bude patřit k těm, na které čtenář nikdy nezapomene.

Originál: Coffin for Two, 1997
Překlad: Emílie Harantová
Vydalo: Nakladatelství Olympia, Praha, 2005
240 stran
www.iolympia.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Robert Wankes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA