Pyramida (Tom Martin)

Tom Martin PyramidaPo úspěchu kontroverzní Šifry mistra Leonarda se její strukturou inspirovala řada nových autorů, často i lidí z úplně jiné branže. Těmto příběhům už nestačí mít sympatickou dvojici hlavních hrdinů a tajemné společenství, jdoucí jim v patách.
Středobodem těchto novodobých thrillerů, šplhajících po příčkách prodejnosti výš a výš, je zakládat se na skutečnosti, stavět na reálných faktech, na historii, na něčem, co známe, nebo si to alespoň myslíme. Cílem Browna i jeho následovníků tedy není čtenáře jen pobavit, ale i zmást svou přesvědčivostí a poučit detailními znalostmi.

Da Vinciho kód zavedl čtenáře mezi symboly a ukázal jim nový pohled na dějiny církve i na Paříž. Prvotina Toma Martina (původně z hudebního průmyslu) má za cíl vzdělat publikum ve starověké mytologii a souvislostech v ní skrytých, a ukázat tajemnou krásu Peru a Egypta.

Doktorka Catherine Donovanová obdrží šifrovaný vzkaz od svého kolegy, profesora Kenta, který napsal v případě své smrti. K té opravdu došlo, ale Catherine nevěří verzi o sebevraždě a s pomocí dalšího akademika Jamese Rutherforda odjíždí do Peru pátrat po příčinách profesorovy smrti a po objevu, který naznačil ve své zprávě. V patách mají však vrahy z tajemné Korporace, která chce vše ututlat alespoň do pondělí. Pak už totiž bude všechno jedno. Oběma vědcům tudíž nezbývá moc času, pokud chtějí rozluštit všechna tajemství a zabránit katastrofě…

Tento britský debut si získal jak své příznivce, tak i zaryté odpůrce. Je pravdou, že kvalit svého velkého vzoru nedosahuje. Dialogy jsou poněkud toporné a přespříliš literární, podivně působí i to, že by oxfordští akademici v životě neslyšeli například o Káthmándú nebo o Angkor Wat a s úžasem si o nich nechali vyprávět. Na druhou stranu málokterá kniha mě přiměla vyhledat si na internetu detaily k tomu či onomu údaji, abych si mohla ujasnit, kam až sahají fakta a kde už nastupuje autorova fabulace…

Originál: Pyramid
Překlad: Jitka Melicharová
Vydal: BB art, 2009

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA