Dolmen (Nicole Jamet a Marie-Anne Le Pezennec)

dolmenStudená, kamenná Bretaň. Drsný kraj se svými svéráznými obyvateli. Pod studeným povrchem však doutnají vášně.

Ostrov Lands`en, přesněji nejsevernější cíp ostrova zvaný Ty Kern skrývá spoustu tajemství, která postupem času vyplouvají na povrch.
Sem, do svého rodiště se vrací Marie Kermeurová, aby se tu provdala za svého přítele, jachtaře Christiana. Jejím příjezdem se spustí lavina událostí, z nichž několik je tragických. Jako policistka se ujímá vyšetřování, což probudí v jejím okolí velmi negativní až nenávistné vášně. Že by opravdu vzkaz:
Kvůli Marii Ten Nahoře vynese soud a ze srdce kamene vytryskne světlo a krve proud.
nalezený u všech mrtvých opravdu nějak souvisel s Marií nebo je to nějaká krutá náhoda?
K vraždám dochází poblíž keltských dolmenů (bretonsky = kamenný stůl. Prehistorická megalitická stavba z velkých nepravidelných kamenných bloků, zpravidla gigantických rozměrů. Zdroj Wikipedie), proto je vyšetřováním pověřen odborník na rituální vraždy Lucas Fersen. Nedůvěra a neochota místních donutí Lucase spolupracovat při pátrání s Marií, která je rozhodnutá celou záhadu vyřešit. Ti dva jsou dohromady velmi výbušnou směsí, a tak lze očekávat nejen spoustu naschválů, slovních potyček, ale i nějaké to erotické dusno… Krvácející menhiry (kamenný blok svisle zasazený do země. Zdroj: Wikipedie) se vztahují ke staré legendě o pobřežních lupičích a v místních lidech vyvolávají strach. Zdá se, že tato legenda o lupičích odpovědných za ztroskotání lodí na útesech a za smrt bezbranných lidí nějak souvisí s podivným nabytím majetku několika místních rodin.

Nejen znepřátelené rody v čele s pánem zámku Arthusem de Kersaint, kterému dříve patřil téměř celý ostrov a rodina Yvonne Le Bihan, majitelky velké továrny obestírá velké tajemství a vyvolává řadu otázek, na které dlouho nechce nikdo dávat odpovědi, což má bohužel za následek další a další mrtvé…

Nedávno jste mohli vidět stejnojmenný francouzský seriál podle této knihy, troufám si říci, že její čtení přináší daleko lepší zážitek. Autorky dokázaly, že člověk přečte čtyři sta stran jako chutný pamlsek a zbaští ho do posledního drobečku. Díky napětí, zajímavým charakterům a zdařile propletené dějové linii plné zvratů se rozhodně nebudete nudit.
Nakouknete do života tohoto svérázného kraje a možná se začnete zajímat o jisté stavby zvané menhir a dolmen.

Obě autorky několik let spolupracují jako scénáristky a Dolmen je jejich prvním románem. Nicole Jamet a Marie-Anne Le Pezennec se podílely také na scénáři k seriálu a jejich další románový počin se odehrává na tajemném ostrově Killmore (u nás prozatím nevyšlo).

Originál: Dolmen, 2005
Překlad: Šárka Belisová
Vydalo nakladatelství Motto, 2009,
www.motto.cz

 

 

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA