Dáma v jezeře (Raymond Chandler)

Dáma v jezeře je jeden z nemnoha Chandlerových detektivních románů se skvělou zápletkou a hezky vykreslenými charaktery.

Detektiv je zde vypravěčem a hlavním hrdinou a Phil Marlow je dvorním detektivem Raymonda Chandlera.
Na začátku dostane Phil Marlow zakázku od Derace Kingsleyho. Úkolem Phila je zjistit, co se stalo s paní Kingsleyovou. Derace Kingsley je frajer s moc pěknou sekretářkou, slečnou Fromsettovou.
Phil by se nedostal ani o kus dál, kdyby o něj nejevil přehnaný zájem doktor Almore, soused podezřelého Laveryho, známého sukničkáře, s nímž byla paní Kingsleyová naposledy.
Zájem je tak okatý, že Phil začne dělat jakoby na dalším případu, jen pro svoje potěšení z pátrání. Jaký div, že se oba příběhy záhy spojí v jeden.
Aby těch známých nebylo málo, Derace Kingsley má chatu u Koloušího jezera a vedle něj bydlí v chatě Bill Chess. Billu Chessovi, jak se zdá nejspíš utekla žena Muriel, ale za přítomnosti Phila najde svou ženu pod molem jezera. Ale je to opravdu Billova žena a je to opravdu Muriel? Takovou radost přichystal osud šerifovi Pattonovi. Šerif Patton se zamlouval Philowi „celý, od hlavy k patě“. Podobné hlášky tzv. wisecracks způsobily, že se mi celá Dáma v jezeře zamlouvá od hlavy k patě, tedy od první do poslední stránky. Kdo je ona tajemná dáma a kdo je její vrah? Je opravdu požitek sledovat Phila při řešení tohoto problému. Phil je typ mužného hrdiny, který si všímá faktů i chování lidí okolo, ale sebe moc neprožívá a o jeho životě se nedovíme téměř nic.
Edice Smaragd nakladatelství MF
192 stran Vydání 3., Praha 1992
Anglický originál The Lady in the Lake přeložil a doslov napsal Josef Škvorecký
Grafická úprava: Jana Vysoká
Obálku s použitím kresby Vladimíra Nováka navrhl Václav Kučera

 Autor recenze: Lída Koubová

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Centrum DETEKTIVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA