Pulz (John Lutz)

John Lutz PulzPodařilo se sériovému vrahovi před deseti lety přežít hurikán a řádí nyní v New Yorku? Nebo jde o jeho napodobitele? Detektiv Quinn a jeho tým mají opět plné ruce práce. Pearl vstupuje do života nečekaně nová osoba.

Střední Florida, rok 2002. Po zaprášené dálnici jede dodávka převážející sériového vraha Daniela Daniellu. Brutální zločinec, který se občas převlékal i za ženu, mučil a zabil několik žen, ale obecně se soudí, že jich může mít na vědomí až stovku. Dodávka se dostane do hurikánu, díky čemuž se převrátí a Daniellovi se podaří utéci. Má ale šanci v běsnícím živlu přežít? Chvíli se mu to daří a kolem sebe opět rozsévá smrt…
Wisconsin, rok 1986. Čtrnáctiletý Rory si půjčí bez dovolení matčino auto. Nemá valné řidičské zkušenosti, a tak brzy srazí na opuštěné silnici psa. Umírající zvíře dorazí a zakope do země. Brzy se ukazuje, že jde o psa Sherri Klingerové, Roryho objekt zájmu. Rory začne Sherri pomáhat s pátráním po čtyřnohém příteli a doufá, že se s ní díky tomu sblíží…
New York, současnost. Na Manhattanu je nalezena mrtvola Macy Collinsové. Vše nese rukopis dávno zmizelého zločince, oběť umírala dlouho a pomalu. Vrah jí řezal a bodal na různá místa, nakonec jí uřízl obě ňadra. Ta se nikde nenašla. Žena má navíc na sobě kalhotky, které jí velikostně nepasují. Daniel Daniella byl známý tím, že svým obětem oblékal kalhotky předchozí oběti. Mohl ovšem sériový vrah řádění hurikánu přežít? Nikdo tomu nevěří, ale na druhou stranu se jeho tělo nikdy nenašlo a napodobitel by byl až děsivě přesný.

Policejní komisař Renz také poznává jasné znaky dřívějších zločinů, a tak povolává soukromého detektiva Franka Quinna. On a jeho čtyřčlenný tým budou muset pracovat hodně rychle, protože obětí, převážně osamělých a emancipovaných žen, přibývá.

Za ní se ozvalo šoupání nohou. Blízko. A vzápětí se nad ní vynořil. Zamrazilo ji až do morku kostí. Do svalů se jí zakously křeče a tělo se marně vzepřelo proti provazům. Z hrdla se jí vydrala úpěnlivá prosba, ale přes obdélník pásky zněla jen jako tlumený jekot sirény. Tiše úpěla. Muž jí předvedl nůž, otáčel dlouhou stříbrnou čepelí, aby se od ní odráželo měsíční světlo, a usmíval se na ni. „Dej mi vědět, kdyby se ti něco nelíbilo,“ řekl jí tiše, aniž se přestal usmívat. Ostře nabroušená čepel zajela do masa a z rány se vyřinula krev.
Str. 101

U některých knih se můžeme v různých komentářích čtenářů dobrat k povzdechům nad tím, že jsou všechny knihy daného spisovatele „na jedno brdo“. Čtení nového Lutzova románu by k tomu mohlo chvilku svádět (promítání děje z minulosti do současnosti, sledování vrahova počínání, podobný typ obětí, Pearl v ohrožení), ale naštěstí se Pulz přece jen od předchozích počinů Mistr X a Série něčím liší, je o něco obohacenější.
Předně je to více motivů z minulosti. I když scény z roku 2002 se dají považovat spíše za prolog a děj více ovlivňují události z roku 1986. Pak je tu příjemný bonus v podobě dalších motivů — například kolem vystěhování poslední nájemnice z domu, který by developerská firma ráda zbourala (a že známé takové případy i od nás).
Z (bohužel sporadických) scén zastrašování trochu mrazí a je jen škoda, že se tomu autor nevěnoval více. Překvapení přichází v podobě nové postavy, která Quinnově společnici a partnerce Pearl výrazně změní život. I ve způsobech mučení je John Lutz vynalézavý — jak je vidět, jeho fantazie je zatím nevyčerpaná, stále nás má čím překvapit. Skoro jako by vymýšlel, co vše je ještě možné, jaké prvky zapojit.

Pearl sledovala směr jeho natažené ruky a uviděla kovovou berli a sundanou sádru. Berle se v rohu opírala o stěnu. Sádra se válela na podlaze, jako by ji tam někdo odhodil. „Vypadá to, že ji vrah sádru sundal a pak ji tím kotníkem mučil. Zlomená kost pro něj musela být jako dárek k Vánocům.“
Str. 181

Samozřejmě se opět dočkáme té půvabné hry „Jak se minulost projeví v současnosti?“, opět můžeme hádat, která z představených osob bude oním vrahem. Za celkem ďábelský tah považuji využití popisu vrahových dřívějších převleků — tím, že autor v úvodu uvádí, že bestiální vrah vystupoval buď jako Daniel Daniella, nebo v ženském převleku jako Daniella Danielová, rozšiřuje s námi svou hru. Pokud totiž přistoupíme na to, že přežil hurikán, nemusíme vraha tipovat jen mezi mužskými postavami. Vzpomeňte si na to, až se v příběhu objeví jakákoliv podezřelá (nebo naopak zcela nevinně vypadající) ženská postava. A navíc — i kdyby Daniel/Daniella hurikán nepřežil, nemůže jako žena vystupovat i napodobitel (tady to trochu zavání klišé „je to napodobitel, nebo není“)? Docela zajímavé, že?
Zápletka s psychiatričkou a její pacientkou, kterak se jdou přesvědčit, že se vrah neschovává v bytě, také nemá chybu. Ostatně příběhy s Frankem Quinnem by možná byly oříškem pro zfilmování. Věty typu „Vrah seděl v baru hotelu a pozoroval ulici…“ v knize fungují, ale vzhledem k tomu, že vrah je vždy postava, která prochází celým příběhem, by se filmaři patrně museli spokojit se záběrem z pohledu vraha. Kdo už nějaké Lutzovy romány z této z jeho tvorby nejpopulárnější řady přečetl, ví, co mám na mysli.

Po relativně podobných románech Mistr X a Série je autor tedy ve výborné formě, umí nám stále pořádně zamotat hlavy a není pro něj problém děj obohatit dalšími liniemi. Odpustil bych mu tedy i (opět) poněkud unáhlený závěr knihy a v podstatě banální zločincův konec.
I tak nás Lutz opět donutí, že zaklepeme na dveře v Západní sedmdesáté deváté ulici na Manhattanu, dáme si odpornou kávu spolu s dobráckým Quinnem, krásnou Pearl, umolousaným Fedem a hašteřícími se detektivy Vitalim a Mishkinem. Pak vyrazíme do terénu na nebezpečnou cestu, která je jen pro silné žaludky. Ale která nás stále baví…

Originální titul: Pulse (2012)
Vydáno: Kensington Publishing Corp., New York (2012)
Přeložila: Zuzana Pernicová (2013)
Vydání v České republice: Domino (2013)
424 stran
www.dominoknihy.cz

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Richard Spitzer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA