Případ smaragdového slona (John Dickson Carr)

pripad-smaragdoveho-slona

Není nad starou dobrou klasiku. V tomto případě mistra nad mistry co se týče záhady zamčeného pokoje J.D. Carra. Krom nejznámější detektivky Tři rakve napsal také mmj. i tuto „rekreační“ humoresku, která potěší všechny ty, co mají v oblibě zápletky odehrávající se na moři (jako já.)

Zde se na zaoceánském parníku setkává různorodá společnost, my však sledujeme skupinku přátel kolem spisovatele detektivek Henryho Morgana. Parta čítá roztržitou dívku Peggy Glennovou, ztřeštěného Curtise Warrena a těžkotonážního norského skoropiráta Walwicka. Curtisův strýc je velké zvíře v americké politice a když se kapku napije, říká věci, které by mohly dosti hnout žlučí jistým evropským státům. Jedno takové extempore se dostalo i na filmovou pásku, tu měl s sebou Curtis na lodi a právě ten kotouč s onou páskou byl z jeho kajuty ukraden. Parta přátel se tedy pouští do partyzánské akce polapit zloděje, jenomže situaci zkomplikuje jistý lord a jeho smaragdový slon, ježto právě toho slona taky někdo šlohl. Kdyby v inkriminované chvíli nebyl na palubě cholerický kapitán lodi Whistler, před kterým chtěli Morganovci své rejdy utajit, vše by možná dopadlo jinak, jednodušeji. Takhle se však situace ještě dvojnásob zkomplikovala, nemluvě o mrtvole ženy, která ale nikomu nechybí, boxerovi, jehož inteligence se počítá v záporných hodnotách a slovutném umělci Julesovi, který se za žádnou cenu nesmí dostat k ginu. Bohužel dostane…

Vrcholná scéna by se směle mohla rovnat groteskám Charlieho Chaplina, a to všechno prosím, na palubě Queen Victoria.

Pravda, dnes už moc nefrčí zázračně geniální detektivové, jako je zde přítomný dr. Fell, kterým stačí jen historku dopodrobna vyprávět a oni hned přijdou s řešením a ještě tvrdí, jak to vše bylo prosté. Dnes už nám to možná přijde přitažené za vlasy, nereálné a malinko i úsměvné – i tam, kde to autor zcela jistě nezamýšlel. Ale byla holt taková doba, kdy J.D. Carr byl hvězda žánru a přiznejme si, mnozí ani dnes vraha v jeho detektivkách neidentifikují. (Pro mne byl opět šok, že je pachatelem xxx…)

*******

II. verze

Detektivem v tomto příběhu je dr. Gideon Fell, ačkoli ani prstem nevstoupí na dějiště dramatu, čili na loď. Stačí mu jen si to všechno hezky poslechnout z druhé ruky.

To se totiž na zaoceánském parníku čtyři přátelé připletou k loupeži klenotu, filmové pásky a těla mrtvoly. Nikdo jim to ale nevěří, protože film byl tajný, po mrtvole ani stopy a vévoda má svůj šperk kupodivu u sebe. Zápletka se ale převrátí ještě alespoň třikrát, přičemž dojde k napadení kapitána, uvěznění jednoho z přátel, krádeži manžetových knoflíčků a naprosté ztrátě všech špinavých bot. A to byl jen stručný výběr z mnoha nádherně potřeštěných situací, do kterých se oni čtyři – spisovatel, velvyslanec, švédský námořník a neteř loutkáře – dostanou, než parník konečně dorazí do přístavu…

Nakladatel:    Olympia, 2001
Překlad: Eva Marxová-Rohanová
244 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA