Záhada domku číslo devět (Claire Douglas)

Hlavní hrdinka se přestěhuje do domku v oblasti Cotswolds a chce předělat zahrádku. V zemi však objeví staré kosti, o nichž policie prohlásí, že tam sice leží pár desítek let, ale určitě to přirozená smrt nebyla. Idylka ve vesničce vezme za své…

Zní to zajímavě, ale taky nesmírně povědomě. Není to tak dlouho, co jsem četla Vraždu v anglické zahradě od Katie Gayle s podobným námětem. Dokonce ze stejné oblasti (Cotswolds je zkrátka synonymem britské malebnosti). Ale najde se tu pár rozdílů. Předně v „Anglické zahradě“ je hrdinka už v důchodu a rozvedená, kdežto tady je Saffy sotva čtyřiadvacet, šťastně vdaná a poprvé těhotná. Taky značně nervózní a uzavřená, proto ji sbírání starých drbů z vesnice asi nepůjde tak dobře jako světaznalé Julii Birdové.

Ale moje obavy, že si budou knihy až příliš podobné, se brzy rozplynuly. „Domek“ bude asi kapku složitější, než na první pohled vypadal. Nemovitost totiž patřila Saffyině babičce, která by o kostech mohla něco vědět – kdyby jí Alzheimer nevzal vzpomínky.

Navíc příběh kromě Saffron začínají vyprávět i další postavy – třeba Saffyina máma Laura, plus cizí člověk, jehož spojení s domem je velmi slabé a vy jste na něj náležitě zvědaví. Autorka je ale dost upovídaná, a když už začíná vaše pozornost polevovat, přidá ještě dějovou linku, vracející se do minulosti, k babičce Rose… (čímž to dost zachrání).

Záhada domku je překvapivě pochmurnější a víc skličující, asi i díky úzkostlivé povaze hlavní hrdinky, ale i kvůli tomu, že tu nejsou jen samí milí lidé (jako v „Anglické zahradě) a jejich negace se odráží i do stránek.

Musím připustit, že tak někdy v polovině jsem měla krizi a chtěla knihu vzdát, přeskakovala jsem zbytečné pasáže. Autorka o všech postavách mluví v 3. osobě a nějak se k nim čtenář nedostane. Ale pak přeci jen zasekla háček a já chtěla vědět, co se před 40 lety stalo a jak to spolu vše souvisí. Vůbec bych nečekala, že tahle knížka může být i napínavá a přichystá si pořádné zvraty, hodně jsem ji podcenila. Byla chyba myslet si, že půjde o další z odpočinkových detektivek, kde se nic zlého neděje a nijak vás nerozruší. Protože to nakonec nebyla pravda. Domek byl nečekaně temný a dokonce až dojemný. Přitom z tak optimistické obálky byste nic takového nečekali…

Originál: Couple at n. 9
Překlad: Michael Chlum
Vydal: Motto, 2023
375 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA