Křižovatky smrti (Elly Griffiths)

Norfolská blata ukrývají mnohá tajemství. Bažiny vydávají kosti – některé jsou z doby železné, jiné z doby nedávné…

krizovatky-smrtiForenzní archeoložka Ruth Gallowayová je požádána o spolupráci při nálezu kostí. Šéfinspektor Harry Nelson nemůže zapomenout na neuzavřený případ uneseného děvčátka a doufá, že kosti v bažině konečně dají rodině dítěte vytoužený klid. Ale je to jen další rituální pohřebiště z doby železné, kdy v oblasti pobývali druidové se svými obřady. Severská mytologie je s místními nalezišti úzce spjatá, čli ji má Ruth v malíku – takže přeci jen se může policii hodit. Únosce děvčete totiž posílal Nelsonovi vzkazy, kde se to narážkami na legendy jen hemžilo. Třeba z nich doktorka Gallowayová dokáže něco vyčíst. Cokoli. Žádost je o to naléhavější, že zmizelo další dítě…

Ruth Gallowayová není zrovna učebnicová hrdinka. Žije sama jen se dvěma kočkama na kraji norfolských blat a vede lítou bitvu s přibývajícími kily. Kvůli svému vzhledu se dost podceňuje, ale jak jde o kosti, je ve svém živlu. Svérázná samotářka si čtenáře snadno získá nejen vlastní nedokonalostí, ale i humorem. To detektiv Nelson je těžší oříšek. Nabručený Londýňan nevěří na tyhle mystické žvásty a nesnáší celý Norfolk i jeho počasím. Čtenář si není jistý, co vlastně pro Ruth a Nelsona autorka chystá. V charakterech je jistá podobnost s Meredith Mitchellovou a Alanem Markbym od Ann Grangerové, ale tady má detektiv Nelson rodinu a dvě dcery, na kterých mu opravdu záleží. Tak jaký vztah tedy může mít k chaotické archeoložce? Musíme se holt nechat překvapit.

Krajina britského pobřeží v norfolkském hrabství tu má také svou podstatnou roli. Bažiny přitahují různé lidi. Ornitologové sledují migrující druhy, příznivci New Age a pseudodruidové jdou zas za magií tohoto místa. Turisté v létě obdivují tuleně, ale mimo sezonu je oblast tak opuštěná a pustá, až působí strašidelně. Nikdo se zdravým rozumem by do mokřin nešel v noci – nebezpečné rašeliniště, fosforeskující světýlka jako bludičky z pohádek, úpěnlivé volání hnízdících bekasin… Scéna jak z klasického hororu. A k tomu podezření, že tam někde leží i tělo unesené dívky…

Podmanivý příběh z prostředí, připomínajícího dartmoorská blata z Psa baskervillského, v sobě mísí minulost s přítomností. Jsou tu staré stezky a monumenty, odkazující na současná místa; kosti staré dva tisíce let vedle těla pohřbeného dva měsíce. Podobnost archeologie a detektivní práce tu vyvstává zcela jasně: oba obory chtějí vědět kdy, proč a jak, oba se až morbidně zajímají o smrt. Detektiv šéfinspektor Nelson prostě nemohl narazit na lepší parťačku než je doktorka Gallowayová. A to, že má tato série už osm dílů, dokazuje, že archeologie, blata a svérázní hrdinové jsou tou správnou kombinací pro čím dál víc čtenářů po celé Evropě. Patnáctidílná série Ann Granger se pomalu blíží ke konci a já doufám, že sympatická Elly Griffiths ji v edičním plánu vystřídá natrvalo, že tento díl byl první vlaštovkou, po které přiletí i ostatní…

Originál: Crossing Places, 2009
Překlad: Michaela Klevisová
Vydal: Motto, 2015
256 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Michaela Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA