Povolání pro ženu nevhodné (P. D. Jamesová)

P.D. Jamesová Povolání pro ženu nevhodnéS Cordelií Grayovou jsem se poprvé setkala v případě, řekla bych, velmi zdařilé série filmů televizního zpracování. Cordelia mi na svých dvaadvacet let připadá svým jednáním poněkud psychicky vyspělejší. Není se co divit, s ohledem na její dosavadní životní anabázi…

Její příběh jsem hltala stejně jako ten televizní. Obyčejná dívka donucená sebevraždou svého společníka a učitele Bernieho Prideho přebírá vedení detektivní kanceláře, ačkoliv je ostatními předem odsuzována k nezdaru, protože je přece jenom pouze žena a navíc tak mladá. Vyřešení sebevraždy syna Marka, kterou jí pověří vědecký nadutec Rolland Callender, je pro ni velmi komplikované nejen proto, že je případ jejím prvním samostatným, ale naznačuje mnoho podivností, které se kolem Marka děly.
V knize se setkáváme i s inspektorem Dalglieshem, který se kdysi zachoval vůči Berniemu trochu bezohledně, aniž by si to sám uvědomoval.

Kniha má správnou gradaci napětí a navíc barvitě líčí prožitky Cordelie vydané napospas kruté společnosti, ve které se musí jako soukromý detektiv – žena probít. Hrdinka působí opravdově a lidštěji, než tomu je třeba u rezervovaného inspektora Dalglieshe v knize Případ pro psychiatra, který jsem četla o několik dní později.

Originál: An Unsuitable Job for a Woman, 1974
Překlad: Josef Schwarz
Vydalo nakladatelství: Motto (www.motto.cz), 2005

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA