Podfuk jako víno (Peter Mayle)

Peter Mayle Podfuk jako vínoPodfuk jako víno (Olympia, 2010) je po Honbě za Cézannem (Olympia, 2006) dalším detektivním příběhem britského novináře a spisovatele Petera Mayla a opět nás zavádí především na jih Francie.

Losangelský právník Danny Roth by se velmi rád stal hodně známou osobou, a tak si pořídí sbírku vín s nádherným sklepem. Jeho sbírka se stane během let značně zajímavou pro sběratele a on se tak konečně může postarat o rozšíření svého věhlasu. Článek v L.A. Times a následně v International Herald Tribune si však kromě požadované pozornosti vyžádá i tu negativní. Zatímco si Danny Roth užívá dovolenou v Aspenu, je okraden o ty nejlepší ročníky Bordeaux. Rozzuřený a arogantní právník požaduje po pojišťovně kompenzaci, takže je konečně na čase seznámit čtenáře se soukromým detektivem Samem Levitem, který je požádán o pomoc. S viceprezidentkou pojišťovny Knox Worldwide Elenou Moralesovou se Sam zná z dřívějška. Jejich vztah je nejen profesionální, ale i osobní. Bývalá přítelkyně se snaží detektivovu kouzlu odolávat, ale daří se jí to velmi ztěžka, ostatně jako spoustě dalších žen, které se v Samově blízkosti ocitnou. Charismatický detektiv i přes Eleniny pochyby o jeho serióznosti získává případ.

„Jsou tu opravdu seriózní vína. Zajímavé, že nesebrali nic z Kalifornie. No nic, klobouk dolů před tím, kdo tohle zorganizoval. Bezvadně načasované, svižné a čisté – jako bych to dělal já.“
Elena na něj pohlédla přes okraj brýlí. „Same?“
Zasmál se a zavrtěl hlavou. „Ne, ne. Nic s tím nemám společného, přísahám. Ani jsem neviděl tenhle článek. A kromě toho, vždyť mě znáš. Teď dělám jen pro lidi a správné straně.“

Aby mohl víno vypátrat a zbavit tak Elenu i pojišťovnu nepříjemných výpadů zbohatlíka Rotha, má Sam rozhodně ty nejlepší odborné předpoklady. Roth je arogantní hlupák a není jasné, jestli si náhodou nezajistil loupež vína sám, aby tak shrábl zajímavé pojistné. Naprosto zřejmé ovšem je, že se nejednalo o žádného obyčejného lupiče, ale o dobrého znalce vína. Na Samovi je, aby prošetřil všechny možnosti a pokud možno ušetřil pojišťovně co nejvíce peněz. Vyšetřování v Americe nepřináší nic nového, a tak se Sam vydává hledat odpovědi do Francie. Nejdříve Paříž, následuje Bordeaux a Marseille. Sam je skutečným milovníkem vína. Za svého pestrého života získal nejen spoustu znalostí o vinařství, ale i zajímavé kontakty z branže, které se mu právě teď budou hodit. Průvodkyní po jihu Francie je Samovi nádherná francouzská zástupkyně pojišťovny. Zjistíte, jak se jedí ústřice, rozšíříte si obzory ohledně hodnocení vín.

„Poezie v lahvi,“ prohlásil hlasem v hlubokém barytonu a s předstíranou poníženou úctou. „Robustní, avšak elegantní. Je cítit po švestkách – a co to? Že by soupcon černého rybízu? Vynikající stavba chutí, dlouhý finiš.“
Vrátil hlas do normální tóniny. „Tak jak si vedu?“

Vedle realistického debužírování se Mayle prostřednictvím Sama pouští i do jednoduchého porovnávání Američanů a Francouzů a nejen z knihy Podfuk jako víno je jasné, že životní styl především v Provence autor jednoduše miluje.

Knížka naprosto potvrzuje představu, kterou jsem si utvořila o díle spojeném se jménem britského autora Petera Mayla. Možná nemá Podfuk jako víno kdovíjak silný detektivní příběh, ale o to tu myslím úplně nejde. Samo svižné vyprávění plné nádherného cestování pohádkovým jihem Francie a debužírování stojí za přečtení. Výborné je i rozuzlení. Trochu akční, vtipné a hravé.
Předpokládám, že tuto jednohubku zhltnete na posezení a velmi brzy se pustíte do další, která má název Smetánka z Provence a nakladatelství Olympia ji vydalo na jaře 2011.

Originál: The Vintage Caper, 2009
Překlad: Paul Millar
Vydalo Nakladatelství Olympia, 2010
www.iolympia.cz
176 stran

Pošlete článek dál:

Autor příspěvku: Lucie Cermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

reCaptcha * Časový limit vypršel. Prosím obnovte CAPTCHA